Zakaz przytulania bliskich w święta fot. Adobe Stock

Kontrowersyjne zalecenie WHO na święta. Odradzają... przytulanie się z bliskimi

Chociaż brzmi to naprawdę smutno, eksperci są zdania, że to niestety brutalna rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć.
/ 11.12.2020 09:57
Zakaz przytulania bliskich w święta fot. Adobe Stock

Lista obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa zdaje się nie kończyć, a politycy wciąż wdrażają kolejne. W tym roku z powodu reżimu sanitarnego musimy zapomnieć np. o tradycyjnych świętach Bożego Narodzenia, bowiem rząd zakazał zgromadzeń rodzinnych. Jakby tego było mało, WHO zdecydowało się właśnie przekazać kolejne zalecenie, które brzmi... po prostu smutno. Czego dotyczy? 

Obostrzenia sanitarne WHO na święta 

Jak informuje RMF FM, dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan podczas konferencji prasowej opowiadał na pytania dotyczące nadchodzących świąt i zaleceń sanitarnych z nimi związanych. Zapytano go m.in. o to, czy przytulanie bliskich mieści się w definicji „bliskiego kontaktu”, którego zaleca się za wszelką cenę unikać. Odpowiedź eksperta zasmuci wiele osób. 

To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: „nie przytulajcie się”. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili - powiedział Ryan

W Polsce Ministerstwo Zdrowia również sugeruje ograniczyć kontakty fizyczne z innymi do minimum, zwłaszcza z osobami w grupach wysokiego ryzyka. Na święta możemy zaprosić jedynie 5 osób, co dla wielu oznacza rezygnację z wizyty u babć, starszych cioć czy innych członków rodziny, którzy w tym okresie mogą czuć się samotni. 

Politycy żywią nadzieję, że tegoroczne święta będą jedynymi w najbliższych latach, w które musimy zmagać się z taką trudną sytuacją. Eksperci są zdania, że w najbliższych miesiącach uda nam się wygasić pandemię koronawirusa przy pomocy szczepień, jednak czy będzie to oznaczało powrót do normalności? Na to musimy jeszcze poczekać. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Szczepionka na koronawirusa może być niebezpieczna dla ciężarnych? Ryzyko nie jest do końca znane
MEN poinformował, kiedy dzieci wrócą do szkół. Zdradził też, jak będzie wyglądać koniec semestru
Premier komentuje spadek liczby zakażeń koronawirusem. "Wygrywamy z epidemią!"
Kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu? Belgijscy naukowcy nie mają wątpliwości