Komunikacja za darmo przez smog w Warszawie

Autobus fot. Fotolia
Emisję spalin trzeba ograniczyć do minimum.
Małgorzata Machnicka / 14.12.2016 16:54
Autobus fot. Fotolia

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przewiduje na czwartek, 15 grudnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych pogorszenie jakości powietrza w Warszawie. Prognozowane wysokie stężenia są spowodowane spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Co to oznacza? Jednym zdaniem: wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza.

Sprawdź ile papierosów palisz oddychając miejskim powietrzem

Ratusz zdecydował, że w takim wypadku podróż stołeczną komunikacją miejską ma być całkowicie za darmo, by jak najbardziej ograniczyć emisję spalin.

Smog od niedawna jest sporym problemem i to nie tylko w Warszawie, ale to pierwszy taki przypadek w historii, w którym miasto musi decydować się na darmową komunikację. 15 grudnia będą obowiązywać dokładnie takie same zasady jak w Dzień bez Samochodu.

Czy maseczki faktycznie chronią przed zanieczyszczeniami?

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy apeluje:

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście.

WIOŚ ostrzega, że osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach.

Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu prezydent m.st. Hanny Gronkiewicz-Waltz. Miasto prowadzi wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Należy do nich m.in. modernizacja transportu miejskiego (niskoemisyjne pojazdy), korzystanie z ekologicznego transportu szynowego (metra i tramwajów), podłączanie budynków miejskich do sieci ciepłowniczej, likwidowanie indywidualnych źródeł ciepła.

Tagi: Smog

Redakcja poleca

REKLAMA