Coraz mniej reżyserek? Wytwórnie mogą otrzymywać pozwy za dyskryminację płciową

Kadr z filmu Seks w wielkim mieście fot. ONS.pl
Tylko 7% filmów w 2016 roku zostało wyreżyserowanych przez kobiety. Dlaczego tak się dzieje?
Edyta Liebert / 20.02.2017 14:43
Kadr z filmu Seks w wielkim mieście fot. ONS.pl

O dyskryminacji kobiet na rynku pracy wiemy nie od wczoraj. Walka o równouprawnienie wydawało się, że dotyczy jedynie zawodów klasyfikowanych jako te "męskie". Jednak nie tylko - problem braku równych szans w dużej mierze dotyka także fabryki snów, czyli Hollywood. Kobieta reżyser to rzadkość - dlaczego?

Lista zawodów zakazanych dla kobiet

Kobiety tylko przed kamerą?

Przemysł filmowy wymaga wytrwałości i naprawdę mocnych nerwów i siły przebicia. Czy dlatego jest on zdominowany przez mężczyzn? Raport przygotowany przez EEOC (Equal Employment Opportunity Commission - Komisja ds. równouprawnienia w zatrudnieniu) wykazuje, że kobiety piastują zaledwie 17% całkowitej puli stanowisk "zakulisowych" w branży filmowej, czyli m.in. w produkcji, reżyserii, scenopisarstwie, o stanowiska dyrektorskich nie mówiąc. Wyobrażacie sobie polską kinematografię bez Agnieszki Holland? Brak Agnieszki Szumowskiej? Albo wymazanie dorobku Sofii Coppoli? Wiecie, że gdyby nie Linda Woolverton [scenarzystka, m.in. znana z "Czarownicy" - przyp. red.], kobiece postacie Disneya wciąż byłyby kreowane na bierne damy do towarzystwa lat 50.?

7%

Tylko tyle wysokobudżetowych produkcji w 2016 roku "wyreżyserowały" kobiety. Mało tego, jest to spadek o dwa punkty procentowe w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Jak czytamy na łamach "Independent", EEOC już wystosowała odpowiednie pisma do zarządów hollywoodzkich wytwórni filmowych. Nie są to prośby i upomnienia - sprawa może otrzeć się o sąd. EEOC deklaruje, że "jeśli odkryjemy naruszenie prawa, próbujemy dojść do pokojowego porozumienia z pracodawcą. Gdy jednak taki konsensus nie jest możliwy, to wtedy kierujemy twoją sprawę do odpowiedniej agencji, która zdecyduje, czy Komisja powinna podejmować stosowne kroki prawne".

Seks w wielkim mieście, kadr - ONS.pl

Reżyseria, scenografia, produkcja filmowa są tylko dla chłopców?

Hollywood lubi niesnaski i konflikty: żywi się sporami na tle rasowym, jak bumerang powracają kwestie wykorzystywania seksualnego, pedofilii, mataczenia i kolesiostwa. Kobiety-aktorki są opłacane gorzej za swoje role, które niekiedy ograniczają się jedynie do "bycia ładną i powabną". Kreowanie silnych kobiecych postaci też im nie wychodzi. Zamiast ciasnych gorsetó - ciasne kostiumy, dopasowane w talii, uwydatniający nienaturalnie duży biust. To ma trafić w gusta kobiet? Tak wygląda silna kobieca bohaterka naszych czasów? Halo, zawaliliście sprawę.

Kadr z filmu "Wonder Woman", 2017Czy obsadzanie stanowisk to nie jest po prostu kwestia układów, a młodzi i zdolni (nie tylko kobiety), mają po prostu bardzo trudno dostać się do szczelnie zamkniętego na nowe persony kręgu? Robią reklamówki, kręcą teledyski, marnują swój potencjał. Wszystko to właśnie z powodu ignorancji "pereł" świata kina, dla których świeża krew oznacza zagrożenie.

Kadr z filmu "Niezłomne"- screen

Dlatego zgadzamy się, że niezbędna jest interwencja prawna organizacji, nagłośnienie problemu, ale i zwalczenie chorych zasad twardych jak skała. Zwłaszcza, gdy szczególnie dotykają kobiet spychanych na margines.

Redakcja poleca

REKLAMA