Całkowite zaćmienie słońca – kiedy i gdzie?

Całkowite zaćmienie słońca – kiedy i gdzie? fot. Fotolia
Słońce w całości schowa się za Księżycem.
Marta Słupska / 18.08.2017 11:06
Całkowite zaćmienie słońca – kiedy i gdzie? fot. Fotolia

Jeśli lubicie podziwiać nietypowe zjawiska atmosferyczne i z wytęsknieniem oczekujecie kolejnych, to mamy dla was dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że już w najbliższy poniedziałek będzie po co zadzierać głowę i patrzeć w niebo, bo pojawi się na nim niezwykłe widowisko: całkowite zaćmienie Słońca. Zła jest zaś taka, że w Polsce… nie będzie ono widoczne.

Słońce za Księżycem

Już 21 sierpnia 2017 roku nastąpi całkowite zaćmienie Słońca – księżyc całkowicie je zasłoni i w ciągu dnia zrobi się zupełnie ciemno. Niestety, będzie je można podziwiać jedynie w odległych Stanach Zjednoczonych – pas zaćmienia ma przechodzić przez stany: Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, North Carolina, Georgia i South Carolina. Na całym świecie organizowane są więc wycieczki do USA, których punktem kulminacyjnym jest możliwość podziwiania zaćmienia. Ich koszt to kilka tysięcy złotych.

Obserwujący nie będą potrzebowali żadnych gadżetów, by podziwiać Słońce schowane za Księżycem – widoczne będą jedynie jego rozchodzące się wokół promienie. Zjawisko jest bardzo widowiskowe i wielu fanów astronomii już cieszy się na myśl, że zobaczy je na własne oczy.

Podobne całkowite zaćmienie zdarzy się w Polsce dopiero w 2135 roku, a częściowe – już wkrótce, bo w 2020 i 2021. Wtedy jednak Słońce nie będzie w pełni zakryte przez Księżyc, do obserwacji potrzebne więc będą specjalne okulary.

Tutaj dowiecie się, czym jest zaćmienie Księżyca!

Redakcja poleca

REKLAMA