księżyc fot. Fotolia

Półcieniowe zaćmienie Księżyca – kiedy?

To zjawisko astronomiczne uznaje się za najciekawsze w lutym i jedno z ciekawszych w całym 2017 roku.
Marta Słupska / 09.02.2017 07:43
księżyc fot. Fotolia

Superpełnia Księżyca, którą można było podziwiać na niebie kilka tygodni temu, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie – podobnie jak deszcz meteorów, który mieliśmy okazję oglądać miesiąc później. Nic dziwnego, bo oba zjawiska były niezwykłe i nie zdarzają się często.

Dla miłośników astronomicznych wrażeń mamy dobrą wiadomość: już wkrótce znowu warto będzie zadrzeć głowę i spojrzeć w niebo, bo nadarzy się okazja do obserwowania naprawdę niecodziennego wyglądu Księżyca.

Księżyc w półcieniu

W noc z najbliższego piątku 10 lutego na sobotę 11 lutego będziemy mogli podziwiać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Polega ono na tym, że schowa się on w półcieniu Ziemi, ale nie będzie przechodził przez jej cień główny. Zobaczymy w efekcie znaczne pociemnienie tarczy Księżyca w jego górnej części.

Kiedy patrzeć w niebo?

Miłośnicy astronomicznych zjawisk będą w piątek zapewne późno kłaść się spać. Zjawisko będzie bowiem widoczne 10 lutego od godziny 22.30 do 3.45. Faza główna spodziewana jest natomiast na 1.44.

Przyda nam się lornetka i miejsce do obserwacji oddalone od miejskich świateł – dzięki temu zobaczymy Srebrny Glob w całej okazałości. Zwolennicy tego typu zjawisk zalecają nawet mieszczuchom wyjazd na wieś – w innym przypadku dostrzeżenie półcieniowego zaćmienia może być trudne.

Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i zjawisko faktycznie da się zauważyć!

Zobacz inne ciekawe zjawiska na Polki.pl

Tagi: zjawisko