Spotkanie rodzinne w święta fot. Adobe Stock

5 gości na święta to tylko mrzonka rządu? Co trzeci Polak zamierza spędzić Boże Narodzenie w większym gronie

Polacy nie zamierzają rezygnować z tradycji i nie chcą stosować się do wytycznych rządzących.
/ 16.12.2020 10:21
Spotkanie rodzinne w święta fot. Adobe Stock

Rząd zapowiedział już, że w związku z pandemią koronawirusa, tegoroczne święta Bożego Narodzenia nie będą takie, jak zawsze. Musimy zastosować się do zaostrzonego reżimu sanitarnego i zrezygnować z wielu tradycji, by móc zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym. 

Polacy nie chcą stosować się do obostrzeń w czasie świąt? 

Jedną z zasad, którą ogłosił premier i Ministerstwo Zdrowia, jest liczba osób, jakie będą mogły wspólnie świętować w jednym miejscu. Zgodnie z wytycznymi, w trakcie Wigilii i świąt zaprosić można tylko 5 osób. Nie liczymy tutaj gospodarzy i osób mieszkających pod jednym dachem. Okazuje się jednak, że to obostrzenie wzbudziło bunt wśród Polaków i część z nich nie zamierza się do niego stosować. 

Portal o2.pl przy pomocy panelu Ariadna zapytał internautów, czy zamierzają ograniczyć spotkania w trakcie Bożego Narodzenia. Z ich ankiety wynika, że zdecydowana większość, bo aż 64% Polaków, spędzi Boże Narodzenie w gronie od 2 do 5 osób. Co ciekawe, aż 31% pytanych deklaruje, że zamierza świętować w większym gronie i nie będzie stosować się do ograniczeń. 

26% respondentów spędzi święta w gronie 6-10 osób, 3% ankietowanych w grupie 11-15 osób, natomiast 1% Polaków nie chce się ograniczać i będzie świętować w gronie nawet 20-osobowym.

Rząd przypomina jednak, że za łamanie obostrzeń sanitarnych grozi surowa kara. Organizatorów nielegalnych zgromadzeń, bo tak traktowane będą osoby, które zaprosiły zbyt wiele osób, a zostaną poddani kontroli, sanepid może ukarać grzywną nawet 30 tys. złotych. W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Szczepionka na koronawirusa może być niebezpieczna dla ciężarnych? Ryzyko nie jest do końca znane
MEN poinformował, kiedy dzieci wrócą do szkół. Zdradził też, jak będzie wyglądać koniec semestru
Premier komentuje spadek liczby zakażeń koronawirusem. "Wygrywamy z epidemią!"
Kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu? Belgijscy naukowcy nie mają wątpliwości