Zakaz przemieszczania się na święta fot. Adobe Stock

4 na 10 Polaków chce wprowadzenia zakazu przemieszczania się w trakcie świąt? Zaskakujące wyniki sondażu

Aż 40% z nas chce dobrowolnego poddania się zaostrzeniu reżimu sanitarnego? Sprawdź, z czego to wynika.
/ 14.12.2020 10:18
Zakaz przemieszczania się na święta fot. Adobe Stock

Tegoroczne Boże Narodzenie nie będzie należało do tradycyjnych. Przez pandemię koronawirusa musimy zrezygnować z pewnych przyzwyczajeń i przyjemności, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo.

W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym rząd zdecydował się już wprowadzić pewne obostrzenia. Jeśli chcemy świętować z rodziną, możemy zaprosić maksymalnie 5 osób, zakazano większych zgromadzeń i imprez sylwestrowych. Ministerstwo Zdrowia rozważa również możliwość wprowadzenia zakazu przemieszczania się tuż przed Bożym Narodzeniem. Okazuje się, że pomysł ten popiera zaskakująco wielu Polaków. 

Polacy chcą zakazu przemieszczania się w święta?

Jak podaje Wirtualna Polska, ogólnopolski sondaż opinii publicznej wykonany przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dał bardzo ciekawe wyniki. Wyszło na jaw, że aż 40% Polaków twierdzi, że rząd powinien wprowadzić zakaz przemieszczania się przed Bożym Narodzeniem i w trakcie świąt. 

52% Polaków jest przeciwna temu obostrzeniu i nie chce kolejnego ograniczenia swobód, a  8% ankietowanych wstrzymało się od głosu. 

Z czego wynika ta tendencja? Zdaniem dr Pauli Pustułki z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS jest to kwestia strachu przed dalszym rozwojem epidemii koronawirusa. Polacy wolą poddać się reżimowi sanitarnemu niż mierzyć się z kolejną falą zachorowań i narażeniem służby zdrowia na upadek. 

Te wyniki na pewno pokazują społeczną niepewność. Z przerażeniem z dnia na dzień obserwujemy utratę wydolności systemu służby zdrowia. Mamy ogromną drugą falę zachorowań na COVID-19, a także setki zgonów. Widać więc, że 40% osób bardzo się boi i uważa, że Boże Narodzenie tylko pogorszy sytuację. A przecież wiemy już też z różnych badań, że spotkania rodzinne są źródłem zwiększonej transmisji wirusa - mówi cytowana przez WP ekspertka

Na dzień 14 grudnia w Polsce potwierdzono już 1 140 572 przypadki zakażenia COVID-19. Przez koronawirusa życie straciły niemal 23 tys. pacjentów. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Szczepionka na koronawirusa może być niebezpieczna dla ciężarnych? Ryzyko nie jest do końca znane
MEN poinformował, kiedy dzieci wrócą do szkół. Zdradził też, jak będzie wyglądać koniec semestru
Premier komentuje spadek liczby zakażeń koronawirusem. "Wygrywamy z epidemią!"
Kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu? Belgijscy naukowcy nie mają wątpliwości