Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Co zrobić, by gwiazda betlejemska dotrwała do świąt Bożego Narodzenia? Jak ją pielęgnować?
Gwiazda betlejemska - jak pielęgnować fot. Fotolia

Prawdziwą karierę gwiazda betlejemska zrobiła w latach 50., gdy wyhodowano odmianę tolerującą warunki ogrzewanych mieszkań. Ta roślina to prawdziwa królowa świąt. Bardzo chętnie dekorujemy nią mieszkania. Sprawdź, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by jak najdłużej zachowała swą urodę.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

  • W czasie kwitnienia potrzebuje sporo światła, temperatury około 18-21 stopni C i miejsca nie narażonego na przeciągi.
  • Wymaga regularnego podlewania. Lubi też delikatne zraszanie wodą. Jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, ale nie toleruje zalegającej na podstawce wody.
  • Powinna stać, jak najbliżej okna, lecz nie za blisko grzejników.
  • Łatwo ją pielęgnować przez kilka miesięcy, trudniej zachować do następnego Bożego Narodzenia. Jeśli chcemy, aby za rok wyglądała równie pięknie to po przekwitnięciu, powinniśmy przyciąć wierzchołki pędów na wysokość 15 cm. Do maja roślina musi przejść okres spoczynku. Przenosimy ją wtedy do możliwie chłodnego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie. W czerwcu przesadzamy w świeżą ziemię (lekką, próchniczą), zasilamy co tydzień nawozem i obficie podlewamy.

Prezenty gwiazdkowe dla dziecka

  • Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego, aby zakwitła - przez 2 miesiące musi przez 14 godzin na dobę stać w ciemności. Dopiero wówczas wytworzy pąki kwiatowe i rozwinie czerwone przylistki. Jeśli przedłużymy jej dzień sztucznym światłem pozostanie zielona. Trzeba więc wynosić ją od listopada do ciemnego pomieszczenia lub przykrywać osłoną nieprzepuszczającą światła (np. pudełkiem czy plastikowym wiaderkiem), tak by roślina była w zupełnej ciemności.

Ciekawostki na temat gwiazdy betlejemskiej

  • Poisencja należy do rodziny wilczomleczy. W naturze rośnie w wilgotnych, cienistych lasach i jest sporym krzewem.

Życzenia bożonarodzeniowe

  • Piękne czerwone rozety, które są główną ozdobą rośliny nie są kwiatami lecz wybarwionymi liśćmi. Właściwe kwiaty są niepozorne, ledwo dostrzegalne.
  • W krajach Europy Zachodniej gwiazda betlejemska jest symbolem szczęścia. Ludzie często ofiarowują ją sobie w Nowy Rok, by zapewniła obdarowanej osobie pomyślność.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
ja początkowo miałam problem z pielęgnacją poinsecji, ale od jakiś 3 lat udaje mi się nią dobrze zajmować co przynosi piękne efekty :) kwiaty ma po prostu boskie! :)
/2 lata temu
Uwielbiam Gwiazdę Betlejemską, zawsze można z niej wyczarować fajny stroik świąteczny. Wprowadza magiczną atmosferę świąt.