Koty to zwierzaki, które towarzyszą ludziom od około 10 tysięcy lat. W Egipcie czczono je jako bóstwa. Jeśli ktoś zabił kota sam musiał ponieść śmierć. Niezwykłość kota wynikała z tego, że ochraniał plony przed myszami. Wszyscy wiemy o tym, że Egipt to kraj zboża. Obecnie koty są ulubionymi zwierzętami domowymi. Kotki prawdopodobnie przebijają „najlepszych przyjaciół ludzi” czyli psy.
Badania naukowe dowodzą, że obecność kota przy nas obniża puls i ciśnienie krwi. Dlatego te miłe futrzaki mogą wspomagać terapię przy nadciśnieniu. Kot to również lek na samotność. Ludzie samotni są bowiem zmuszeni do nawiązywania relacji z innymi osobami. Ktoś zapyta - jaki to ma związek z obecnością kota? Choćby taki, że w razie wyjazdu właściciel musi skłonić kogoś do zaopiekowania się kotem.
Gdy zdecydujemy się zaprosić kota by został mieszkańcem naszego domu musimy kupić dla niego podstawowe rzeczy. Obecnie w sklepach dla zwierząt jest wiele luksusowych rzeczy dla kota. Można by wiele wyliczać rozpoczynając od perfumowanego żwirku do kuwety poprzez specjalne siedziska na parapet, a kończąc na różowych butach.
Wbrew przekonaniom wielu osób podstawowe rzeczy, które są potrzebne kotu nie są szczególnie wymyślne i co istotne nie są wcale drogie. Reszta gadżetów typu niebieskie buciki są kwestią uznania właściciela.
Zanim udamy się na zakupy warto sporządzić listę niezbędnych rzeczy:
Kuweta
Należy pamiętać o tym by kuweta dla kociaka nie była zbyt wysoka, bo może on mieć problem z wejściem do niej.
Dostępne są kuwety w postaci prostokątnych misek z podwyższonym brzegiem oraz „zadaszone” kuwety z wahadłowymi drzwiami. Tego typu kuwetę warto kupić, gdy mieszkańcem naszego domu jest również pies. Nierzadko zdarza się, że pies ryje nosem w żwirku poszukując przekąski.
Fot. sklep.apet.pl, alejka.pl
Szufelka do kuwety
Jest niezbędna do usuwania kocich odchodów. Najlepiej kupić szufelkę metalową lub plastikową. Warto zwrócić uwagę na to by otworki w szufelce „przepuszczały” żwirek. W przeciwnym razie będziemy mieli trudność z oddzieleniem żwirku od kocich odchodów.
Fot. trixie.pl
Żwirek
Są żwirki ceramiczne - grubo i drobnoziarniste. Droższe, ale co ważne - przyjemniejsze dla właściciela i jego pupila są żwirki zbrylające. Kocie odchody zbijają się w grudki dzięki temu z łatwością można je usunąć. Natomiast pozostały żwirek jest suchy i czysty. Stosując żwirek zbrylający ograniczamy również przykry zapach odchodów.
Drapak
Ostrzenie pazurów jest naturalną czynnością u kotów. To nie jest złośliwość z ich strony. Dlatego drapak musi znaleźć się w naszym mieszkaniu. Wybór kształtu, wysokości i koloru drapaka należy do właściciela. Z reguły koty lubią wysokie drapaki z miejscem do siedzenia na samej górze. Przy wyborze drapaka warto kierować się naszymi możliwościami lokalowymi. Drapak musi być stabilny.
Fot. epets.pl, trixie.pl
Łóżeczko
Kto choć przez godzinę miał kota w swoim mieszkaniu ten wie, że w rzeczywistości kot śpi tam gdzie chce. Kot śpi na stosie wyprasowanych ubrań, na gazecie, którą akurat czytamy, na fotelu, łóżku itd. Jednak nie świadczy to o tym, że nie należy mu się jego własne „łóżko”. Ulubione posłania kotów to te, które przypominają norki, w których można się zagrzebać. Koty nie gardzą również wiklinowymi koszami.
Fot. poradykoty.bloog.pl, geronde.pl
Miseczki na mleko, wodę i pokarm
Sklepy oferują szeroki asortyment - różne kolory, wzory, plastikowe, metalowe itd. Istotne by miska była wykonana z materiału, który łatwo można dokładnie umyć.
Fot. kuchniapupila.pl, trixie.pl
Klatka
Niezbędna gdy mamy zamiar zabrać kota do weterynarza. Przydatna podczas wyjazdów na wczasy. Nie kupujmy jednak kosza wiklinowego, bowiem możemy mieć problem z domyciem podłogi gdy kot na nią nasiusia. Jako klatka nie może również służyć kartonowe pudło, ponieważ klatka musi być wytrzymała. W klasycznej klatce z metalowymi prętami koty zwykle nie czują się bezpiecznie.
Fot. miska.net.pl
Zabawki
Ustrzegą kota przed nudą i zachęcą do wysiłku fizycznego. A nam właścicielom pozwolą na nawiązanie przyjaźni z kotem. Na zabawki dla kota można wydać całą pensję. Wybór jest ogromny - zdalnie sterowane myszy, domki dla kotów. Jednak większość kotów lubi proste zabawki - na sznurku doczepiona myszka, futrzane myszki, piłeczki oraz piłeczki z dzwonkiem w środku.
Lista zakupów gotowa, a teraz czas na zakupy.
Na podstawie:
„Kot w domu czyli szkoła przetrwania dla opiekunów” Katharina von der Leyer,
„ABC gospodarstwa domowego” B. Philips