Wilczarz irlandzki - charakterystyka rasy

Psy rasy wilczarz irlandzki należą do największych przedstawicieli swojego gatunku. Przeciętny wilczarz irlandzki osiąga wzrost 75-85,5 cm i wagę 45-56.5 kg. Z charakteru wilczarz irlandzki to pies towarzyski, spokojny i nieco bojaźliwy. Co jeszcze warto wiedzieć o rasie wilczarz irlandzki?
/ 26.03.2012 02:15

wilczarz irlandzki

fot. Fotolia

Historia rasy wilczarz irlandzki

Początki rasy sięgają czasów rzymskich. W średniowiecznej Irlandii psy brały udział w polowaniach na łosie i wilki. Choć przedstawiciele tej rasy uważani są za wzrokowców, mają znakomicie rozwinięty zmysł powonienia. Wilczarze irlandzkie osiągają największy spośród wszystkich psów wzrost równy 76-86.5 cm. Ważą 45-56.5 kg. Ciało mają muskularne, silnie zbudowane, sierść liniejącą, szorstką i nieprzemakalną o szarej, rudej, czarnej, białej płowej lub pręgowanej maści.

Pielęgnacja i zdrowie wilczarza irlandzkiego

Pielęgnacja szaty nie należy do skomplikowanych – wystarczy okresowe szczotkowanie. Do najczęściej występujących wśród psów tej rasy chorób zalicza się dysplazję stawów biodrowych oraz skręt żołądka, któremu można zapobiegać, podając małe porcje pokarmu moczonego w ciepłej wodzie przez około 10 minut. Średnia długość życia wilczarza irlandzkiego wynosi 10 lat, przy czym okres dojrzewania fizycznego i emocjonalnego trwa co najmniej 2 lata.

Zobacz także: Rasy dużych psów

wilczarz irlandzki

fot. Fotolia

Charakter wilczarza irlandzkiego

Wilczarz irlandzki lubi dzieci, ale ze względu na swoją posturę, może je niechcący skrzywdzić. Dlatego zawsze trzeba kontrolować wspólne zabawy malucha z olbrzymem. W stosunku do ludzi nieznajomych pies podchodzi początkowo nieufnie. Wobec innych psów i zwierząt niewielkich rozmiarów wykazuje agresję. Nadpobudliwością i panicznym lękiem reaguje na kategoryczne rozkazy właściciela.

Podczas szkolenia wilczarza należy kierować się rozsądkiem i spokojem. Opiekun powinien być cierpliwym przywódcą bez skłonności do apodyktyczności i stosowania surowych metod wychowawczych. Nauka musi przebiegać etapami, w tempie dostosowanym do możliwości podopiecznego.

wilczarz irlandzki

fot. Fotolia

Utrzymanie wilczarza w odpowiedniej kondycji wymaga  poświęcenia czasu ćwiczeniom, spacerom, socjalizacji i pielęgnacji oraz sporych wydatków na jedzenie. Osoba rozważająca wybór tej rasy powinna być przygotowana na takie koszty i wyrzeczenia. Ludzie starsi i niepełnosprawni mogą nie sprawdzić się w roli opiekuna wilczarza ze względu na jego wielkość i siłę.

Najlepszym mieszkaniem dla wilczarza irlandzkiego jest dom z obszernym ogrodzonym podwórzem. Należy jednak pamiętać, że pies potrafi pokonać płot prawie dwumetrowej wysokości.

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/27.04.2017 20:26
Witam, Artykuł napisany przez osobę nie majacą nigdy nic wspólnego z wilczarzami. Dla przykładu wzrost wilczarza, to od, gdyż górnej granicy nie ma. Zatem pisany równy 76-86cm to bląd. Mój wilczarz 1,8roku pies ma juz 94cm w kłębie i jeszcze rośnie. Masa ciała jest też idiotyczna. Moja suka bedąca siostrą psa jest bardzo chuda i waży 54kg. Wspomniany pies obcnie już waży 89kg, a docelowo według hodowcy może dojść powyżej 100kg. Zatem podawanie przy tej rasie konkretnych danych świadczy o braku wiedzy na jej temat, a nawet braku chęci, aby sprawdzić np w Wikipedii opisu.. Po co takie artykuly skoro nawet te najłatwiejsze dane są błędnie przepisane....
/17.09.2016 13:13
Mamy w domu Wilczarza ma dopiero rok ale jest kochany jest spokojny ufny i szybko się uczy :)
/23.08.2016 20:56
Mam w domu takiego wilczarza suczke jest kochana i bardzo szybko się uczy a dzieciom pozwala robić ze sobą co chcą fakt budzi mnie o piątej i rowerem gramy przed siebie ale zostaje w domu sama późnej i jeszcze nic złego nie zrobila☺😊☺
POKAŻ KOMENTARZE (2)