1
z
5
Urok retrieverów - poznaj wszystkie rasy
Flat-coated retriever - krzyżówka nowofundlanda ze spanielem, seterem i collie powstała po koniec XIX w. w Anglii. Po swoich protoplastach odziedziczył nieprzeciętną inteligencję, wspaniały charakter i wiele cennych cech, przydatnych w łowiectwie lądowym i wodnym. Wszechstronność, mała agresywność i łatwość uczenia się to największe zalety tych psów. Potrzebują sporo ruchu na świeżym powietrzu, źle czują się w małych mieszkaniach, długo pozostawione same. Są niezwykle oddane, przyjacielskie i wrażliwe. Czerpią autentyczną radość z kontaktu z człowiekiem i wykonywania konkretnych zadań. Potrzebują zdyscyplinowanego podejścia i dużej cierpliwości podczas szkolenia, ponieważ doskonale rozwinięty zmysł powonienia sprawia, że łatwo się dekoncentrują.
2
z
5
Urok retrieverów - poznaj wszystkie rasy
Labrador retriever - pies pierwotnie wykorzystywany jako wszechstronny pies myśliwski, pracujący w warunkach wodno-lądowych. Rasa pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie, lecz została udoskonalona w pod koniec X)X w. w Anglii. Charakteryzują się krępą, muskularną budową ciała i nieco mniejszymi rozmiarami niż inne retrieverów (wzrost 53-63 cm). Występują w trzech odmianach kolorystycznych - czarnej, czekoladowej i biszkoptowej. Ciekawostką jest fakt, że różnice w umaszczeniu oznaczają podobno inne cechy charakteru. Czarne labradory odznaczają się wyższą aktywnością niż pozostałe, czekoladowe są bardziej spokojne i łagodne, natomiast biszkoptowe - uparte i pewne siebie.
3
z
5
Urok retrieverów - poznaj wszystkie rasy
Curly-coated retriever - największa i najstarsza rasa retrieverów zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w 1860 roku. Jej przedstawiciele mają mocno poskręcaną sierść na całym ciele oprócz psyka i szczupłą, wydłużoną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych retrieverów curly-coated odznaczają się bardziej zdecydowanym charakterem i bywają nieustępliwe. Mocno przywiązują się do właściciela, lecz zachowują niezależność. Wykazują także mniejszą tolerancję wobec obcych i jako jedyne obok Chesapeake bay retrieverów mogą być szkolone na psa obronnego. Są inteligentnymi i pracowitymi psami, choć wykazują mniejsza aktywność niż reszta aporterów. Maja skłonność do okazywania nieposłuszeństwa podczas szkolenia a nawet agresji wobec ostrzejszego traktowania.
4
z
5
Urok retrieverów - poznaj wszystkie rasy
Chesapeake bay retriever - rasa pochodząca z rejonu zatoki Chesapeake leżącej na wschodnim wybrzeżu USA. Psy wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, wykorzystywane do zadań myśliwskich na lądzie i w wodzie. Charakterystyczną cecha wyglądu "czespików" jest lekko zmierzwiona sierść na karku i tylnej części tułowia, podczas gdy resztę ciała pokrywa gładkie, szorstkie futro. Psy tej rasy to prawdziwe tytany pracy. Potrzebują aktywnych spacerów połączanych z ćwiczeniami sprawnościowymi. Są posłuszne i łatwo dają się wyszkolić, choć nie tak łatwo jak labradory. Wymagają właściciela o silnym charakterze, posiadającego cechy przywódcze, ponieważ mają duże skłonności do dominacji. Wobec swoich podwładnych mogą reagować agresywnie.
5
z
5
Urok retrieverów - poznaj wszystkie rasy
Nova Scotia duck tolling retriever (retriever z Nowej Szkocji) - najmniej popularna w Polsce rasa aporterów. Charakterystyczną cechą wyglądu jest zbliżony do koloru sierści kolor nosa, warg i powiek. Te urocze rudzielce charakterem przypominają goldeny - są łagodne, wrażliwe i towarzyskie. Wykazują małą skłonność do agresji i rzadko szczekają. Świetnie sprawdzają się w roli towarzyszy dziecięcych zabawi, osób aktywnych i osób niepełnosprawnych oraz psów myśliwskich. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują sporej dawki ruchu i nieustannego kontaktu z właścicielem.