Posokowiec bawarski dorasta do 52 cm, waży na ogół w granicach 20 – 28 kg. Jest psem średniej wielkości, dobrze umięśnionym, harmonijnie zbudowanym, energicznym. Sierść ma gęstą, gładko przylegającą, nieco szorstką, rudą. Specjaliści określają ją jako czerwień jelenia, czerwień brunatna lub czerwień szara. Ta rasa psów należy do psów tropiących. Odznacza się zwinnością, świetnie sobie radzi w trudnym terenie.
Jakie ma cechy
- Posokowiec bawarski jest energiczny (wręcz wulkan energii), wesoły i towarzyski.
- Jest zrównoważony, spokojny.
- Umie przywiązać się do właściciela i być wiernym przyjacielem.
- Jest powściągliwy w stosunku do obcych.
- Lubi dzieci. Jest wrażliwy i opiekuńczy, idealny towarzysz zabaw w plenerze.
- Źle znosi dłuższą samotność, bywa, że wyje z tęsknoty. Jednocześnie jest wielkim indywidualistą. Na spacerze chce podążać swoim tropem a nie drogą wybraną przez właściciela.
- Jest silny i zdrowy.
- Wystarczająco reprezentacyjny, a przy tym nie olbrzym.
Co mu odpowiada
Chociaż jest typowym psem myśliwskim, to często chętnie hodują go osoby nie mające nic wspólne z myślistwem, bo jest dobrym, zrównoważonym psem rodzinnym. W naszym kraju jest wyjątkowo lubiany i ceniony.
- Potrzebuje bardzo dużo ruchu i przestrzeni. Gdy ktoś mieszka na obrzeżach miasta lub przy parku, temu z czystym sumieniem można polecić posokowca bawarskiego. Jak to bywa z myśliwymi, uwielbia wypady do lasu i to długie.
- Warto go spuszczać ze smyczy, jeśli to tylko możliwe. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że puszczony luzem na pewno pobiegnie za kotem, zającem lub zacznie kopać w ziemi.
- Dom z ogrodem to lepsze rozwiązanie niż mieszkanie w bloku. Ale w bloku też można mieć psa rasy posokowiec bawarski, jeśli minimum 2 godziny dziennie spędzi na intensywnym spacerze.
- Zabawa z dziećmi powinna się odbywać w towarzystwie osoby dorosłej. Ten sporych rozmiarów pies i energiczny może niechcący np. przewrócić dziecko czy uderzyć ogonem.
- Wytrzymuje sam w domu do ośmiu godzin, ale tylko wtedy, jeśli wyładuje energię na spacerze. jeśli okaże się, że pozostawiony na długo sam coś w tym czasie zniszczył lub wył, wtedy nie pozostaje nic innego, jak skrócić mu czas samotności i zwiększyć porcję ruchu.