Owczarek niemiecki. Numer jeden wśród ras najczęściej wybieranych przez Polaków. Nic dziwnego, w końcu owczarek niemiecki to już u nas pies kultowy - zapisał się w pamięci pokoleń jako superinteligentny i nieustraszony Szarik z "Czterech pancernych" i Cywil z serialu "Przygody psa Cywila". Mało która rasa dorównuje owczarkowi niemieckiemu pod względem szybkości uczenia się, karności i wytrzymałości, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go do zadań specjalnych. Przyszli właściciele owczarka niemieckiego powinni jednak pamiętać, że kupują dopiero nieoszlifowany diament. Aby mieć drugiego Szarika, trzeba poddać psa szkoleniu i zadbać o jego rozwój intelektualny i ruchowy. Potencjał tego psa jest olbrzymi!
Najpopularniejsze rasy psów w Polsce
Najpopularniejsze rasy psów w Polsce to owczarek niemiecki, york i labrador retriever. Wybieramy najczęściej psy duże i średniej wielkości, uchodzące powszechnie za inteligentne. Nie bez znaczenia jest dla nas uroda psa i łagodny charakter. Oto 10 najmodniejszych ras w Polsce w ostatnich latach.
1
z
9
Yorkshire terrier (york). Ze względu na swoje niewielkie gabaryty to pies idealny do mieszkania w bloku. Posiada nieodparty urok wiecznego szczeniaka, którego chce się przytulać, czesać i bawić się z nim. Jest to pies pod wieloma względami idealny - wszędzie się zmieści, jest w miarę łatwy w utrzymaniu, lubi zabawę, łatwo przywiązuje się do właściciela, dobrze znosi obecność dzieci i - co ważne dla alergików - należy do tzw. ras hipoalergicznych, ponieważ posiada włosy zamiast sierści. Z wychowaniem yorka raczej nie ma większego problemu, lecz ci, którzy myślą, że jest to typowy kanapowiec, szybko się zdziwią. Yorki to typowe terriery - dziarskie, rozszczekane i zuchwałe. Aby poskromić temperament yorka, właściciel powinien poddać go od najmłodszych lat szkoleniu karności i w żadnym wypadku nie dopuścić do rozpieszczenia (o co nietrudno). Inaczej będzie to piesek dokuczliwy, szczekliwy, ze skłonnością do gryzienia.
2
z
9
Labrador retriever. Pies znany z reklam i kina familijnego. Dobrotliwe, "śmiejące" się spojrzenie sprawia, że już samym wyglądem wzbudza pozytywne odczucia. Słynie z inteligencji i łagodności. Uwielbia zabawę, połączoną z wykonywaniem różnych zadań, np. aportowania w wodzie, tor przeszkód czy frisbee. Warto pamiętać, że są to psy stworzone do pracy i kontaktu z człowiekiem, dlatego niezmiernie ważne jest zapienienie psu regularnego ruchu, kreatywnej zabawy i kontaktu z właścicielem. Tylko w ten sposób można utrzymać labradora w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Trzeba także pamiętać, że nie jest to rasa genialna od urodzenia - labradory, jak każde psy, sprawiają kłopoty wychowawcze jeśli nie są odpowiednio wychowywane. Nie warto zatem ulegać mitowi psa posłusznego i dobrego dla dzieci - labrador retriever też potrafi być nieusłuchany i agresywny.
3
z
9
Berneński pies pasterski. Duża popularność berneńczyków wynika z ich niewątpliwego uroku zewnętrznego i łagodne charakteru. Są to psy z natury spokojne, cierpliwe i łatwo przywiązujące się do właściciela. Jak na psa pasterskiego przystało, mają silnie rozwinięty instynkt stróża, dlatego dobrze sprawdzą się w roli "ochroniarza" domu. Decydując się na kupno psa tej rasy, trzeba pamiętać, że jest to duży, masywny pies, potrzebujący sporo ruchu i przestrzeni oraz ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie najlepiej będzie się zatem czuł w ciasnym mieszkaniu w bloku, przy zapracowanym i rzadko bywającym w domu właścicielu. Psy stają się wtedy lękliwe i sprawiają kłopoty wychowawcze. Trzeba także szczególnie zadbać o dietę berneńczyka i jego zdrowie - psy te mają bowiem skłonności do chorób nowotworowych (szczególnie histocytozy), dysplazji stawów biodrowych, skrętu żołądka i entropium oraz skłonność do tycia. Nie najlepiej także znoszą upały.
4
z
9
Schnauzer miniaturowy. Typowy pruski piesek. Z krzaczastą brodą i szpiczastymi uszkami przypomina Otto von Bismarcka w pikielhaubie. Jak na Prusaka przystało jest zdyscyplinowany, dziarski, czujny, waleczny i nieustępliwy. Świetnie nadaje się na pełnienie wachty w domu. Uwielbia wszelką aktywność na świeżym powietrzu - jest żywiołowy, energiczny i błyskotliwy. Dość często jednak bywa uparty i rozszczekany. Dużym plusem tej rasy jest łatwość w utrzymaniu, znakomita odporność na wiele chorób i mała predyspozycja do chorób wrodzonych.
5
z
9
West Highlander. Urokowi tych piesków ulegli m.in. Karol Darwin, Alfred Hitchcock i Pablo Picasso. Z wyglądu przypominają pluszową maskotkę. Żywe, figlarne spojrzenie zdradza ich wesoły charakter. Są bystre, trochę zuchwałe i uparte. Kochają zabawę i bliski kontakt z człowiekiem. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna, ale charakterystyczna dla terierów niezależność sprawia, że nie podporządkowują się całkowicie jego woli. Tolerują dzieci, lecz ich zadziorność może czasami dawać się we znaki. Świetnie sprawdzają się w agility, obedience i dogdancingu.
6
z
9
Buldog francuski. Mały, łatwy w utrzymani a do tego łagodny i o oryginalnej urodzie - spora popularność buldoga francuskiego nie powinna zatem dziwić. Buldog francuski to typowe pies do towarzystwa - łagodny, figlarny i łatwo przywiązujący się do właściciela. Psy tej rasy nie cieszą się najlepszy zdrowiem żyją dość krótko. Mają skłonność do alergii pokarmowych, chorób uszu, padaczki, chorób skóry i oczu oraz miewają problemy z oddychaniem.
7
z
9
Buldog angielski. Wesoły, łagodny, nieco flegmatyczy pies do towarzystwa. Niewymagający - do szczęścia wystarczy mu wygodna kanapa, pełna miska i obecność swojego pana. Nie lubią zbyt dużo ruchu i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Pies idealny dla leniwych właścicieli.
8
z
9
Beagle. Psy rasy beagle są bardzo wesołe, żywe i skore do zabawy. Są one z natury niezależne, dlatego też mogą mieć niewielkie tendencje do włóczęgostwa i oddalania się od właściciela, jeśli nie są pilnowane. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie są one zbytnio wymagające. Wystarczy okazjonalne szczotkowanie i wizyty u weterynarza. Jeśli Beagle jest zadbany, dobrze odżywiany i zdrowy, może dożyć nawet 15-20 lat.
9
z
9
Husky. asa stworzona do intensywnego ruchu. Idealny partner dla biegaczy, pod warunkiem, że nie jest zbyt gorąco. Potrzebują ogromnej dawki ruchu i sporej przestrzeni mieszkalnej, dlatego nie czują się zbyt dobrze w mieszkaniu w bloku. Są przywiązane do właściciela, lecz wykazują pewną niezależność, która może dać się we znaki w czasie spacerów. Niezdyscyplinowane, potrafią wyrwać się ze smyczy i uciec. Głuchną wtedy na wszelkie komendy. Mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, więc nie należy ich spuszczać ze smyczy w miejscach, gdzie kręci się wiele mniejszych zwierząt. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, dlatego można z nim śmiało chodzić na długie zimowe spacery i zabierać w górskie wędrówki. Husky wymaga właściciela bardzo aktywnego, stanowczego, pewnego siebie i potrafiącego ciekawie zorganizować psu czas. Największą krzywdą dla tych psów jest pozostawianie ich samych w mieszkaniu na długie godziny i nudne, półgodzinne spacery na smyczy. Pupil zaczyna wtedy sprawiać wiele problemów wychowawczych, często trudnych do wyeliminowania.