kot syberyjski fot. Fotolia

Kot syberyjski

Spośród innych ras wyróżnia go niezwykły charakter, który jest mieszanką wdzięku, inteligencji oraz dzikości i niezależności.
Małgorzata Świgoń / 30.11.2017 20:11
kot syberyjski fot. Fotolia

Podobnie, jak maine coon i norweski kot leśny jest pół długowłosym kotem o naturalnym pochodzeniu. Pochodzi z Syberii, w Europie zaczął być popularny w końcu lat osiemdziesiątych. Oto, za co warto go pokochać.

1. Piękny wygląd

Ten kot robi wrażenie. Silny, muskularny, średniej wielkości. Ma hipnotyzujące zielone lub bursztynowe oczy. Uwagę przyciąga też długie, puchate (zwłaszcza srebrzyste) futro, biały "śliniak" na piersi, kołnierz na szyi, a także imponujący ogon. Kot jest dość duży: samiec osiąga 10 kg, a samica 6 kg.

2. Wierność

Syberyjczyk najbardziej przywiązuje się do jednej wybranej osoby i ją obdarza największym uczuciem. Nie łatwo zdobyć jego zaufanie, ale gdy już zaakceptuje i pokocha swego opiekuna, chętnie mu towarzyszy, zachęca do zabawy i nie odstępuje na krok. Czasem ta miłość bywa trudna, a nawet męcząca, gdy np. musisz się skupić się na jakimś ważnym zajęciu, a twój ukochany mruczek wciąż domaga się pieszczot.

3. Odwaga

Koty tej rasy wywodzą się od wiejskich dzikich kotów, więc mają dzikość zachowaną we krwi. Są bardzo odważne i ciekawskie. Nie przejawiają jednak agresji, chętnie nawiązują znajomości z obcymi kotami czy innymi zwierzętami. Nie dążą do konfrontacji.

4. Towarzyskość

Kot syberyjski czasem zachowuje się, jak pies. Jego lojalność i przywiązanie nie mają równych wśród kotów. Wyjątkowo lubi uczestniczyć w życiu całej rodziny, być w środku zainteresowania, obserwować domowników i towarzyszyć im we wszystkich zajęciach. Syberyjczyk bardzo chętnie "rozmawia"ze swoim panem. Cicho, przyjemnie mruczy, reaguje na głos na opiekuna i prowadzi z nim swoisty dialog. Trzeba poświęcać mu uwagę, bo zaniedbywany nudzi się i zaczyna psocić. Najlepiej wziąć od razu dwa koty, wówczas się świetnie zaprzyjaźnią i nie będą czuły samotne, nawet, jak same zostaną w domu.

5. Sprawność

Koty tej rasy są bardzo ruchliwe i sprawne. Są świetnymi łowcami. Bardzo lubią usadawiać się na wysokich meblach, wspinać, jak najwyżej, szaleńczo biegać po całym mieszkaniu. Wówczas wychodzi z nich pierwotna dzikość. Jeśli mają taką możliwość, chętnie wychodzą na dwór, balkon, werandę, także w najgorszą pogodę.