Kot somalijski - charakterystyka rasy

Kot somalijski odziedziczył cechy charakteru po swoich przodkach - kotach abisyńskich. Somalijczyki to zwierzęta pełne temperamentu i energii, dość pojętne i łatwe w pielęgnacji, a do tego niezwykle urocze. Głównie dzięki tym cechom ta rasa kotów cieszy się na świecie sporą popularnością.
/ 15.07.2011 12:10

kot somalijski

fot. Fotolia

Kot somalijski - historia rasy

Kot somalijski powstał w wyniku mutacji w miotach kotów abisyńskich. Początkowo abisyńczyki o dłuższej sierści były uznawane za "nieudane" egzemplarze i eliminowane z hodowli. Dopiero w połowie lat 60. w Stanach Zjednoczonych zainteresowano się na poważnie hodowlą długowłosych kotów abisyńskich i w 1979 r. ostatecznie uznano je za odrębną rasę. Dla odróżnienia od kotów abisyńskich krótkowłosych zmieniono nazwano je kotami somalijskimi. Obecnie ta rasa kotów cieszy się większą popularnością niż jej pierwowzór  - kot abisyński.

Zobacz także: Kot abisyński - charakterystyka rasy

kot somalijski

fot. Fotolia

Wygląd rasy

Somalijczyki mają smukłe i dobrze umięśnione ciało zakończone długim puszystym ogonem. Głowa jest klinowata, z łagodnymi zaokrągleniami, wydatnym podbródkiem i dobrze wykształconym pyszczkiem. Charakterystyczną cechą umaszczenia kotów somalijskich są podwójne lub potrójne prążki na każdym włosie. Futro jest gęste i puszyste, na tułowiu i tylnych kończynach dłuższe. Największe wrażenie robią oczy somalijczyków - są duże, migoczące, bursztynowożółte lub zielone, dość szeroko rozstawione, w kształcie migdałów, z czarną obwódką.

Koty somalijskie występują w kilku umaszczeniach: dzikim (naturalnym dla tej rasy), rudym, niebieskim, płowym, czarno-srebrzystym, rudo-srebrzystym, niebiesko-srebrzystym, płowo-srebrzystym, liliowym i czekoladowym.

Charakter kotów somalijskich

Koty somalijskie są stosunkowe łatwe do wychowania. Lubią kontakt z ludźmi, są ciekawskie, aktywne i pojętne. Nie sprawia im problemu uczenie się różnych sztuczek czy aportowania. Ponieważ uwielbiają być w ciągłym ruchu, codziennie powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę zabawy. Właściciel, którzy nie mają czasu na zabawę z kotem, powinni zapewnić mu sposób różnych zabawek i dużo miejsca lub drugiego kota o podobnym temperamencie.

kot somalijski

fot. Fotolia

W stosunku do swojego właściciela jest czuły i oddany i tego samego oczekuje od swojego właściciela. Ciągle domaga się uwagi i pieszczot, co czasami może być męczące, jednak gdy pozostaje sam, doskonale potrafi się sobą zająć. Odznaczają się cichym i delikatnym głosem, którego używają raczej rzadko.

Zobacz całą Encyklopedię ras kotów

Redakcja poleca

REKLAMA