Jeżeli decydujemy się na akwarium wielogatunkowe dobór ryb musi być bardzo staranny, gdyż nie wszystkie nadają się do życia ze sobą. fot. Fotolia

Jakie rybki wybrać do akwarium?

Kiedy już założysz akwarium i zdąży się ono ustabilizować przyjdzie czas na wpuszczenie do niego rybek. Jakie gatunki wybrać i na co zwrócić uwagę kupując je?
/ 11.11.2018 22:20
Jeżeli decydujemy się na akwarium wielogatunkowe dobór ryb musi być bardzo staranny, gdyż nie wszystkie nadają się do życia ze sobą. fot. Fotolia

Jeżeli decydujemy się na akwarium wielogatunkowe dobór ryb musi być bardzo staranny, gdyż nie wszystkie nadają się do życia ze sobą. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie danego gatunku ryb, musimy zapoznać się z informacjami na jego temat. Niektóre gatunki ryb wymagają stworzenia dla nich specyficznego środowiska, dlatego nie będą dobrym wyborem dla początkującego akwarysty. Zaczynając przygodę z akwarium najlepiej wybrać odporne na warunki środowiska. Do takich ryb należą m.in. gupik i bojownik syjamski.

Zobacz także: Jak przygotować wodę do akwarium?

Ryby różnią się między sobą preferencjami dotyczącymi środowiska życia. Należy mieć to na uwadze wybierając gatunki do akwarium. Nie można trzymać w tym samym zbiorniku np. ryb ciepło i zimnolubnych.

Bardzo ważna kwestia to dopasowanie ilości ryb do wielkości zbiornika.

Określając maksymalną ilość ryb bierze się pod uwagę ich rozmiary, na 1 cm ryby musi przypadać min 1 l wody. Dokonując obliczeń uwzględniamy przewidywaną wielkość ryby, mogącą różnić się znacznie od jej rozmiarów w momencie zakupu.

Kupując ryby zwracamy uwagę na ich wygląd – muszą być zdrowe. Płetwy powinny być niepostrzępione, na ciele ryby nie powinny znajdować się narośle ani rany, ryba powinna być aktywna i mieć apetyt. Pamiętajmy, by przed wpuszczeniem ryb pozwolić „dojrzeć” przygotowanemu przez nas zbiornikowi. Czas ten jest niezbędny m.in. na wytworzenie się mikroorganizmów oczyszczających wodę.

Zobacz także: Jak urządzić akwarium morskie?

Ryby do akwarium wprowadzamy stopniowo. Na początek możemy wpuścić do akwarium połowę planowanej liczby ryb, a w następnych dniach dodawać po kilka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.10.2014 13:08
ja mam ino jeden gatunek ryb jest to kolcobrzuch karłowaty czyli inaczej rozdymka mam ich 14 w 125l akwaium. Ich zachowanie jest ciekawe ale nie można trzymać je ze zwykłymi rybkami np. miedzik obrzeżony dzieki piszcie!