Jak należy pielęgnować rybki?

Jak należy pielęgnować rybki?
Jeśli myślisz, że prowadzenie akwarium to drobnostka i czujesz się zwolniona z obowiązku dbania o ryby, które przyjęłaś pod swój dach - to jesteś w błędzie. Co więcej musisz mieć świadomość, że z uwagi na nikły kontakt człowieka z rybkami - musisz bacznie je obserwować, by nie przeoczyć drobnych zmian, które mogą świadczyć o dyskomforcie rybek.
/ 11.11.2018 22:41
Jak należy pielęgnować rybki?

Podstawy pielęgnacji

W przypadku akwarystyki często zdarza się, że szczególnie wśród początkujących miłośników rybek, panuje przekonanie, że niektóre gatunki rybek mogą żyć nawet w słoiku i nie wymagają filtrowania wody. Pogląd ten jest niebywale mylący. To, że często widuje się złote rybki pływające w szklanych kulach, a ich właściciele są przekonani, że rybce wystarczy woda i akwarium, nie oznacza, że taka jest prawda. Otóż nie należy bagatelizować warunków w jakich żyją rybki.

Przede wszystkim dlatego, że tak trudno jest zauważyć u ich niepokojące zmiany. Dlatego podstawą pielęgnowania rybek jest zapewnienie im wody odpowiednio wysokiej jakości. Szczególną uwagę należy zwrócić a filtrowanie wody, które usunie z niej nadmiar toksyn i szczególnie niebezpiecznych dla rybek związków amonowych. Związki te w naturalnym środowisku nie występują w takim stężeniu, które mogłoby zaszkodzić rybkom.

Miłośniczkom akwariów, które hodują tylko jedną złotą rybkę lub bojownika wspaniałego również zalecam stosowanie filtra.

Polecamy: Jak zauważyć chorobę u ryb akwariowych?

Pożądane bakterie

W pielęgnacji rybek z pomocą przychodzą bakterie, które maj zdolność rozkładania amoniaku. Te bakterie zasiedlają filtr i dzięki nim rybki są bezpieczne. Jeśli już na Twoim filtrze pojawi się ta pożyteczna kolonia, strzeż jej jak oka w głowie i chroń przed wodą - kranówką, zawarty w niej chlor bardzo szybko zabije bakterie, dzięki którym Twoje rybki cieszą się zdrowiem.

Wiedza to podstawa

Nieważne czy zakładasz akwarium morskie czy tylko będziesz w kuli mieć jedną złota rybkę. Wiedza jest podstawa każdej działalności człowieka. Zatem czytaj publikacje poświęcone akwarystyce, zapisz się do kola miłośników ryb lub zadawaj pytania na forum internetowym. M więcej wiesz na temat swoich rybek - tym lepsza opieką jesteś w stanie je otoczyć.

Zakazy i nakazy

By prawidłowo pielęgnować rybki, pamiętaj by;
- nie myć pod bieżącą wodą elementów filtrujących,
- nie zarybiać akwarium zbyt szybko,
- nie podawać im nadmiaru pożywienia,
- nie łączyć gatunków ryb, które "się nie lubią",
- nie trzymać rybek w kulach i zbyt małych akwariach,
- regularnie podmieniać wodę,
- wyławiać zalegający pokarm,
- prawidłowo filtrować wodę,
- badać wodę,
- zapewnić rybkom właściwą przestrzeń. 

Czytaj także: Po czym poznać zdrową rybę?

Redakcja poleca

REKLAMA