Dlaczego kot lubi zapach twoich pach?

Koty to niezależne i wolne stworzenia, które mimo wszystko mogą żyć z ludźmi. Ci zaś w większości uznają koty jako członków rodzin lub najlepszego przyjaciela. Każdy kto jest właścicielem kota wie, że kot ma swoją osobowość i własne potrzeby.
/ 16.06.2013 07:42

Koty to niezależne i wolne stworzenia, które mimo wszystko mogą żyć z ludźmi. Ci zaś w większości uznają koty jako członków rodzin lub najlepszego przyjaciela. Każdy kto jest właścicielem kota wie, że kot ma swoją osobowość i własne potrzeby. Czasami zachowanie kota dla jego właściciela może wydawać się dziwne. Czy znasz swojego kota? Czy wiesz dlaczego spryskuje moczem ścianę gdy w ogrodzie pojawi się inny kot? Dlaczego kot siusia na dywan przy drzwiach wyjściowych? Dlaczego kota pociąga zapach ludzkich pach? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania dotyczące tajemniczych zachowań twojego kota.

Dlaczego kot lubi zapach twoich pach?

Fot. wallpapersnight.blogspot.com  

Dlaczego kot spryskuje ściany moczem?
Tak robią koty, które trzymane są w domu, gdy na ich terytorium pojawia się obce zwierzę. Jeśli twój kot spryskuje ściany moczem oznacza to, że jest sfrustrowany i niespokojny. Gdy kot widzi intruza chciałby otwarcie go przepędzić. Dla kota, który przebywa w mieszkaniu niestety może to być niemożliwe. W takiej sytuacji kot pręży się, prycha, krzyczy ale inny kot nadal pozostaje na jego terytorium (np. w ogrodzie). Wówczas kot zaznacza swój teren moczem lub kałem. Zwykle robi to jak najbliżej przybysza czyli w tym przypadku spryskuje moczem szybę lub ścianę, która odgradza go od nieprzyjaciela.

Dlaczego kot siusia na dywan przy drzwiach wyjściowych?
Czasami jest to problem psychologiczny lub zdrowotny. Jeśli twojemu kotu nie podoba się fakt, że stale przebywa w domu może siusiać przy drzwiach wyjściowych. Co robić, jeśli nadal nie zamierzasz wypuszczać kota na dwór? Podajemy kilka porad:

  • „Zagrożone miejsce” dokładnie wyczyść. Ściereczką nawilżoną octem lub spirytusem dokładnie przetrzyj „ulubione” miejsce kota.
  • Innym sposobem rozwiązania tego problemu jest rozłożenie folii aluminiowej w tym miejscu.
  • Jeśli twój kot nadal siusia przy drzwiach, postaw tam jego miskę. Kot nie powinien załatwić się w swojej „jadalni”.

Dlaczego kot lubi zapach pach?
W skórze znajdują się gruczoły łojowe i potowe. Gruczoły potowe dzielą się na ekrynowe i apokrynowe czyli zapachowe. Jeden z wielu zapachów może szczególnie zachwycać twojego kota, ponieważ przypomina mu zapach sutek jego kociej mamy. Kot czując miłą jemu woń chętnie poliże skórę pod pachami. Jeśli nie tęsknisz za takim zachowaniem kota- myj się częściej i używaj kosmetyków!

Dlaczego kot lubi ssać wełniane ubrania?
Zazwyczaj ssanie uspokaja kota. Kot dojrzały emocjonalnie zwykle nie ma potrzeby ssania. Natomiast kot, który przedwcześnie został oddzielony od mamy nadal odczuwa chęć by coś possać. Dlaczego akurat wełnę? Prawdopodobnie przypomina ona futro jego kociej mamy. Wbrew regule tylko koty syjamskie zaczynają ssać wełnę dopiero wtedy gdy są dojrzałe.

Dlaczego kot ma biegunkę po wypiciu mleczka?
Gdy kot pije mleko matki, w jego przewodzie pokarmowym następuje rozkład i przemiana laktozy w energię. W okresie dorastania u niektórych kotów zanika ta zdolność. Dlatego jeśli nie dochodzi do rozkładu laktozy, twój kot może mieć biegunkę po wypiciu mleczka. Problemu nie powinien powodować jogurt oraz kwaśna śmietana. Możesz kupić „kocie” mleko, które jest pozbawione laktozy.

Dlaczego kot „atakuje” ludzkie stopy?
Gdy kot czeka na ciebie pół dnia-śpi i się nudzi. Dlatego gdy wracasz i kręcisz się po mieszkaniu, może polować na twoje stopy. Twoje stopy zachowują się prawie tak jak mysz na polu- chowa się, idzie, zawraca, znika za drzewem itd. Jeśli nie lubisz być atakowany baw się ze swoim kotem zawsze kiedy tylko możesz. Pozwól kotu rozładować emocje poprzez zabawę np. papierową kulką lub myszką zrobioną z reklamówki jednorazowej.

Źródło: B.Fogle, "101 pytań, które zadałby kot...", B.Philips "ABC gospodarstwa domowego", Praca zbiorowa "Koty i ich niezwykły świat".