Czy wiesz, że ośmiornica należy do najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie?

Według niektórych badaczy ośmiornica swoją inteligencją dorównuje delfinom lub nawet je przewyższa. Inni stawiają ośmiornicę pod tym względem powyżej kota, czy psa.
Czy wiesz, że ośmiornica należy do najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie? fot. Czywiesz.pl

Na filmie widzimy bawiącą się ośmiornicę: https://www.youtube.com/watch?v=V-P8hZBqBro&feature=mfu_in_order&list=UL Ośmiornice, jeśli przełamią strach - potrafią bawić się z człowiekiem. Potrafią zdjąć mu rękawiczkę lub inną część ekwipunku. Wykazują dużą ciekawość i zainteresowanie. Szybko się uczą. Jeśli pokazać ośmiornicy, jak otworzyć butelkę lub odkręcić słoik - potrafi zrobić to sama (jeśli oczywiście w środku będzie jakiś przysmak). Znane są przypadki odkręcania dużych słojów od środka.

Ośmiornice potrafią bawić się kostką Rubika. Zostało to stwierdzone podczas badań, mających wyjaśnić, czy mają swoje dominujące kończyny. Na marginesie - mają - najchętniej posługują się kończyną bliską dominującemu oku. Ośmiornice szybko uczą się trafiać do celu. W laboratoriach uczą się pokonywać labirynty szybciej od szczurów. W naturze zawsze wracają do swojego schronienia (gdzie, dla bezpieczeństwa, potrafią zasłonić się różnymi przedmiotami).

Parę lat temu zauważono, że potrafią przykryć się wyrzuconymi do wody łupinami kokosów. Słyszałem o ośmiornicach przykrywającymi się starymi miskami, czy maskującymi się pod wyrzuconymi butami. Dlaczego nie od razu zauważono takie zdolności tych głowonogów? Bo ośmiornice są samotnikami.

Nie przekazują efektów swojej "edukacji" innym osobnikom. Są inteligentne indywidualnie. Z chwilą narodzin uczą się od zera i nie czerpią z doświadczeń swoich poprzedników. Ośmiornica ma też mało czasu na naukę - jej życie trwa od pół roku do pięciu lat. Kto wie, gdyby te dwie przesłanki nie występowały - może przez tysiące lat potrafiłyby stworzyć cywilizację?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Oczywiście, że ośmiernice, gdyby mogły czerpać wiedzę z doświadczeń przodków, stworzyłyby cywilizację. Istnieje możliwość, że byłaby to cywilizacja lepiej rozwinięta od naszej. Aby łatwiej to zrozumieć, wystarczy odwrócić sytuację i na miejscu ośmiornicy postawić człowieka: przypuśćmy, że ludzki noworodek od razu, instynktownie umie się odżywić i uchronić przed zagrożeniami. Gdyby zostawić go samemu sobie, mógłby rozwinąć się intelektualnie właśnie do poziomu, w którym umiałby sobie radzić z podstawowymi problemami i czerpać radość z niewielkich rzeczy. Nie byłby w stanie osiąnąć znanego nam poziomu intelektualnego, bo nie miałby skąd brać informacji. Byłby ośmiornicą :)