Czy wiesz jak zapoznać kota z nowym kotem?

Czy wiesz jak zapoznać kota z nowym kotem?
Kupiłeś nowego kota i obawiasz się reakcji tego pierwszego na przybysza? Nowy kot w domu nie oznacza wcale rywalizacji i agresywnego zachowania, ale zawsze trzeba się z tym liczyć. Oto jak możesz zapoznać ze sobą dwa koty.
/ 20.06.2011 02:20
Czy wiesz jak zapoznać kota z nowym kotem?

Przynieś nowego kota do domu i na kilka dni umieść go w oddzielnym pokoju, tak by zwierzęta nie mogły się kontaktować. Kot potrzebuje czasu, by się zadomowić i pokonać stres związany z przeprowadzką.

Wymieszaj zapachy, zamieniając legowiska kotów i wycierając oba zwierzęta wspólnym, nowym ręcznikiem.

Towarzysz nowemu kotu podczas poznawania reszty domu. W tym czasie zadomowionego kota można wpuścić do pokoju nowego i pozwolić mu się tam rozejrzeć. Jeśli mieszkasz samotnie przenoś koty w klatce, aby zapobiec spotkaniu zwierząt.

Niech koty zobaczą się nawzajem, ale nie zezwól, by towarzyszył temu kontakt fizyczny: otwórz drzwi, pozostawiając wąską szczelinę (użyj blokady drzwi, by przypadkiem nie otworzyły się zbyt szeroko) lub daj kotom popatrzeć na siebie nawzajem (jest to mniej efektywny sposób, gdyż spotkaniu nie towarzyszy zapach). Jeśli koty będą spokojne, zachęć je do zabawy, przeciągając pod drzwiami sznurek lub inną ciekawą zabawkę, której oba zwierzęta będą mogły dosięgnąć. Bawiąc się razem, koty wytworzą dobre skojarzenie.

Nagradzaj oba koty, gdy znajdują się blisko siebie. Zachowuj się spokojnie, twój głos też powinien być spokojny i opanowany.

Gdy po raz pierwszy wyniesiesz nowego kota z jego pokoju, powinno to trwać nie dłużej niż kilka minut. W ciągu następnych dni stopniowo wydłużaj ten okres. Nigdy nie zmuszaj kotów do spotkania. Spowoduje to ogromny stres i zniweczy wszystkie dotychczasowe wysiłki.

Gdy dojdzie do zwady, nigdy nie karz kotów krzykiem ani klapsami. Najprawdopodobniej jeden kot skojarzy to z obecnością drugiego zwierzęcia i odwrotnie.

Nagródź starego kota za tolerancję wobec nowego, ale pamiętaj, by unikać pieszczot i głaskania, gdy zwierzę jest zestresowane, gdyż może to wywołać agresję.

Jeśli nastąpi scysja, po prostu przerwij spotkanie i daj kotom odpocząć od siebie nawzajem. Gdy się uspokoją możesz podjąć kolejną próbę. Jeżeli znowu zrodzi się agresja, niemądrze jest pozwolić, by zwierzęta wyładowały ją w walce, gdyż taka przerażająca sytuacja może mieć długotrwałe skutki i zmniejszy szanse na sukces.

Najlepiej nie pozwolić na rozpoczęcie bójki, ale jeśli nam się to nie uda, należy natychmiast przerwać ją głośnym okrzykiem, strugą wody skierowaną na koty lub rzuceniem na nie koca.

Nie rób nic na siłę. Niekiedy, w zależności od stopnia wzajemnej wrogości, indywidualnych cech charakteru kotów, potrzeba kilku tygodni, a nawet miesięcy. Szczęśliwe zakończenie jest bardziej prawdopodobne, gdy poświęcisz odpowiednio dużo czasu na wprowadzenie nowego kota do domu.

Redakcja poleca

REKLAMA