Czy wiesz jak zapobiec niewłaściwym zachowaniom u psa?

pies, fot. fotolia.pl
Każde niewłaściwe zachowanie u psa można wyeliminować przez odpowiednie podejście i ćwiczenia. Dobrze wychowany pies reaguje na komendy swojego pana i zna swoje miejsce w szeregu. Jeśli chcesz mieć dobrze ułożonego, posłusznego psa, koniecznie wzmocnij swoją rolę przywódcy i zastosuj się do poniższych wskazówek.
/ 26.06.2011 01:30
pies, fot. fotolia.pl

Poświęć czas na zapoznanie psa z jak największą ilością różnych sytuacji, dźwięków i ludzi. Naucz psa, by szybko i bez wahania reagował na podstawowe komendy.

Zarezerwuj sobie czas na powtarzanie ćwiczeń wybranych komend – to jest praca, w odróżnieniu od zabawy z psem.

Nagradzaj lub chwal psa tylko wtedy, kiedy na to zasłuży. Dawanie nagród bez powodu może przynosić negatywne efekty, a nawet umocnić niewłaściwe zachowania.

Podjęcie wyżej wymienionych działań jest bardzo ważne, jeśli twój pies ma umieć znaleźć się we współczesnym społeczeństwie. Wychowanie posłusznego czworonoga, z którego można być dumnym, jest naprawdę poważnym wyzwaniem wymagającym poświęcenia, ale też dającym dużo radości i wspaniałe poczucie, że dokonało się czegoś ważnego. Zobacz koniecznie poradę jak wzmocnić rolę przywódcy.

Ty i członkowie twojej rodziny musicie przyjąć rolę przewodników. Można to osiągnąć wyłącznie przez ustanowienie obowiązujących w domu zasad, których każdy z domowników musi konsekwentnie przestrzegać. Co bardzo ważne, nikt nigdy nie może pozwolić psu, żeby to on przewodził. Przywileje, smaczne kąski i pochwały można mu dawać tylko wtedy, gdy na nie zasłużył.

Najlepiej będzie, jeśli jeden z członków rodziny, który ma najwięcej czasu i najsilniejszą motywację, weźmie na siebie rolę głównego tresera/nauczyciela. Jednakże wszyscy domownicy muszą śpiewać z tych samych nut! Pies powinien uczyć się przez całe życie, ale nie zapominaj też, że powinno być ono radosne, a nie składać się wyłącznie z samych lekcji.

Warto wspomnieć o klatkach i kojcach dla psów. Mogą one pełnić pożyteczną funkcję w zapobieganiu niepożądanym zachowaniom, ponieważ można w nich umieścić psa, gdy pojawia się jakiś problem lub pokusa niewłaściwego zachowania.

Klatka jest bezpiecznym schronieniem dla psa, zwłaszcza bardzo młodego, kiedy zostawia się go na krótki czas bez opieki. Ponadto uniemożliwia ona zwierzęciu zrobienie czegoś niewłaściwego, co później wymagałoby korekty zachowania. Nigdy jednak nie trzymaj szczenięcia w klatce przez dłuższy czas i nie zamykaj psa w klatce za karę.

Klatka jest pomocna w nauczaniu czystości w domu – drzwiczki można zamknąć, kiedy szczenię śpi i otworzyć kiedy się budzi, a następnie zabrać na dwór do „ubikacji”. Ponieważ klatki są przenośne, można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu lub ogrodzie, a także umieścić w bagażniku samochodu typu kombi. Klatka przydaj się, gdy odwiedzasz przyjaciół, którzy nie przepadają za psami. Można ją też wykorzystać, gdy pies jest chory i wymaga ochrony i opieki.

Kojec może służyć jako bezpieczna kryjówka, z której pies wszystko widzi i sam jest widziany. W pewnym sensie pełni podobną funkcję jak kojce dla dzieci. Kojec służy jako nora – miejsce, w którym twój pies zawsze znajdzie schronienie.

Szczenię możesz na krótką chwilę umieścić w klatce, jeśli zajmujesz się czymś innym i nie możesz poświęcić mu pełnej uwagi.

Redakcja poleca

REKLAMA