Czy wiesz jak urządzić akwarium?

Czy wiesz jak urządzić akwarium? fot. Czy.wieszjak.pl
Urządzanie akwarium musi być przemyślaną zabawą. Wszystko powinno służyć dobremu samopoczuciu rybek. Oto kilka porad, jak urządzić akwarium?
/ 07.03.2011 16:39
Czy wiesz jak urządzić akwarium? fot. Czy.wieszjak.pl

Pierwsze i podstawowa rzecz, która często niestety się ignoruje, to sprawdzenie szczelności zbiornika. Wlej wodę i sprawdź, czy zbiornik nie przecieka.

Na blacie połóż matę pod akwarium lub styropian o grubości 10 mm. Postaw na niej akwarium.

Podłoże – polecam ułożyć pierwszą warstwę z grudek torfu, który będzie dostarczał roślinom wystarczającej ilości pożywienia. Możesz zamiast tego wykorzystać specjalny nawóz dostępny w sklepach zoologicznych.

Następnie na tej warstwie rozprowadź żwirek, najlepiej o ziarenkach średnicy 5 mm, który zapewni dobrą cyrkulację wody (nie będą zalegać resztki pokarmu, czy też rośliny). Możesz użyć żwirku w dowolnym kolorze, ale osobiście nie polecam żwirków farbowanych – zawierają za dużo chemii. Jeżeli wybrałeś gruby żwirek, podłóż pod niego warstwę styropianu. Nie polecam także żwirku o dużym ziarnie, bo może to utrudnić rybkom drążnie dna.

Absolutnie nie używaj żwirku wapiennego!

Z tyłu akwarium wyłóż grubszą warstwę, z przodu cieńszą – ułatwia to usuwanie zanieczyszczeń przy pomocy odmulacza.

Dno ładnie wygląda gdy ma fałdy lub kaskady. Przy tylnej ścianie i po bokach możesz wysypać więcej żwirku, albo zrobić tarasy. Umieszczasz w dnie podłużne przegródki różnej wysokości i wypełnij przestrzeń miedzy nimi żwirkiem tak, żeby wyszły schodki.

Ozdoby – kamienie, domki i muszle będą doskonałą kryjówką dla rybek, które lubią się chować. Możesz je kupić lub poszukać w naturze. Przed umieszczeniem tych drugich w akwarium, trzeba je dobrze wyczyścić, tak aby nie zawierały substancji, które mogłyby zmienić nam parametry chemiczne wody.

Ważne żeby kamienie nie były wapienne, bo zacznę się rozpuszczać. Nie powinny być większe niż pięść. Dobrze byłoby, aby miały ciekawe kształty, otwory, zakamarki, załamania itp. Najlepsze będą porowate skały lawowe, bazalty, granity. Jedynym ich minusem jest trudność oczyszczania z glonów.

Koniecznie umieść w akwarium przynajmniej jedną gładką skałę, gdzie rybki będą mogły złożyć ikrę.

Możesz umieścić także korzenie drzew. Polecam te ze sklepu – samodzielnie znalezione nie jest odpowiednio spreparowane, by przebywać pod wodą. Interesująco wyglądają mocno rozgałęzione korzenie torfowe. Jeżeli chcesz, możesz pozwolić im pływać na powierzchni.

Świetnym elementem dekoracyjnym jest również bambus. Może trochę się natrudzisz z jego przymocowania do dna, ale efekt trzcinowych zarośli jest wart tego wysiłku. Rybki zazwyczaj lubią to miejsce i chętnie składają tam ikrę. Ważne, żeby bambus był suchy, bo ma tendencję do gnicia.

Rośliny - przy zakupie roślin powinniśmy zwrócić uwagę na to aby miały żywą barwę i jasne korzenie. Powinny być zakupione z pewnego źródła, gdyż mogą być nosicielami chorób ryb. Wybieraj młode rośliny. Warto także dowiedzieć się o ich zapotrzebowaniu na światło. Jeżeli masz problem z żywymi roślinami, możesz wykorzystać sztuczne, ale nie powinny one zastąpić żywych.

Redakcja poleca

REKLAMA