Czy wiesz jak przyzwyczaić kota do niemowlęcia?

Czy wiesz jak przyzwyczaić kota do niemowlęcia?

Kot i niemowlę mogą tworzyć zgodną parę, jeśli umiejętnie zaczniemy je ze sobą oswajać. Zacznij przyzwyczajać kota do dziecka, zanim pojawi się ono w domu. Zazdrosny kot może być niebezpieczny, lecz dobrze wychowany nie zrobi krzywdy dziecku.
/ 20.06.2011 02:18
Czy wiesz jak przyzwyczaić kota do niemowlęcia?

Postaraj się, aby przed narodzinami dziecka kot mógł jak najczęściej słyszeć i oglądać niemowlęta. Jeśli nie masz żadnego, które kot mógłby odwiedzać, użyj płyty CD, by zwierzę przywykło do odgłosów wydawanych przez dziecko. Pozwól, by kot miał dostęp do wszystkich nowych przedmiotów pojawiających się w domu, takich jak łóżeczko, miejsce do przewijania czy zabawki, by mógł się z nimi zapoznać, zanim pojawi się dziecko. Koty często przejawiają ciekawość, gdy nie są pewne, co znajduje się na danym terenie, dlatego pozwól, by poznawał nowe otoczenie, gdy jest to bezpieczne i łatwe. Oczywiście nie pozwalaj mu sadowić się i mościć w pokoju dziecka, jeśli nie chcesz, by robił to później.

Przynieś do domu ze szpitala koc, by kot mógł zapoznać się z zapachem dziecka. Jeśli kot zauważy, że właściciele nie interesują się nim od chwili pojawienia się dziecka, może sobie wytworzyć złe skojarzenie z nim. Postaraj się, aby przywrócić stare, rutynowe czynności na tyle, na ile to tylko możliwe; przynajmniej te, które w jakiś sposób dotyczą kota.

Nie zmuszaj kota do przesiadywania w pobliżu dziecka. Sam z czasem nabierze śmiałości i zacznie badać nowe środowisko. Gdy przyjdzie się przywitać, pozostań zrelaksowany. Kot nie chce zrobić dziecku krzywdy. Może się na nim ułożyć, zwabiony ciepłem, ale jest to raczej mało prawdopodobne. Zresztą takiemu zachowaniu można zapobiec umieszczając siatkę nad łóżeczkiem lub wózkiem. Siatkę można zrobić samodzielnie np. z tiulu, ale pamiętaj by ją dobrze naciągnąć – inaczej kot może uznać, że to wspaniały hamak do wylegiwania się. Wystarczy troska i zdrowy rozsądek, by dziecko i kot świetnie ze sobą koegzystowali.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)