Jeśli kot lubił być noszony na rękach, lecz nagle na twoje próby podniesienia go zaczął reagować agresją lub strachem, należy włożyć go ostrożnie do nosidełka i zanieść do weterynarza, który sprawdzi, czy zwierzę nie jest ranne.
Podnosząc kota, uwzględnij jego wagę i nie bujaj nim zbyt szybko w górę i w dół. Zawsze zastanów się, dlaczego chcesz podnieść kota. Podnoszenie go tylko dlatego, ze dzieci tego chcą albo ty masz taką fantazję, nie jest wystarczającym powodem.
Koty lubiące pieszczoty i kontakt z człowiekiem warto stopniowo przyzwyczaić do noszenia, bo może się to okazać bardzo pomocne w krytycznych sytuacjach. Zacznij od krótkiego przytrzymania kota, gdy siedzisz. Jeśli ci na to pozwoli, daj mu w nagrodę smakołyk. Powoli zwiększaj uścisk, aż uda ci się pewnie przytrzymać zwierzę i dopiero wtedy daj mu nagrodę.
Nie próbuj podnosić i przytrzymywać kota, gdy zabiera się do kolacji, gdyż możesz go tylko rozzłościć. Za każdym razem, gdy tylko podniesiesz zwierzę, natychmiast daj mu nagrodę. Nigdy nie pochylaj się, żeby podnieść kota, gdyż może się poczuć zaskoczony. Nie podnoś go, trzymając pod pachami. Najlepiej jest przykucnąć lub zwabić go gdzieś wyżej, gdzie łatwiej go uchwycić. Pamiętaj, aby jednym ramieniem podeprzeć cały korpus i trzymać kota blisko siebie, by czuł się bezpieczny. Jeśli musisz podnieść zwierzę w sytuacji ekstremalnej, narzuć na kota ręcznik i owiń go, ograniczając ruchy łap.