Jeżeli koty żyły w pokoju przez długi czas i nagle zaczęły ze sobą walczyć, powinieneś zaraz poprosić weterynarza o zbadanie zwierząt i określenie, czy źródłem zachowania nie są problemy natury medycznej (np. zaburzenia hormonalne). Jeżeli weterynarz wykluczy taką przyczynę, należy pomyśleć jakie zmiany zachodzące w domu mogły zdenerwować koty i naruszyć równowagę.
To, że koty mieszkają razem, wcale nie znaczy, że się lubią. Czy koty regularnie liżą się nawzajem, pocierają się o siebie podczas powitania, czy przytulają się do siebie podczas drzemki? Jeśli tak robią, to prawdopodobnie są w dobrych stosunkach. Jeśli nie, to dotąd co najwyżej się tolerowały, a teraz jakieś wydarzenie naruszyło równowagę.
Jeżeli koty były ze sobą związane, prawdopodobnie uda ci się znaleźć przyczynę, która naruszyła tę więź. Gdy jeden z kotów dorasta, problemem może być walka o dostęp do cennych zasobów. Agresja między dorastającymi zwierzętami płci męskiej to zjawisko naturalne - na pewno zaobserwujesz mnóstwo syknięć i warknięć. Samice również przejawiają agresję w okresie dojrzewania. Kastracja i sterylizacja znacznie zmniejsza taką reakcję.
Jeżeli kot przebywał poza domem nawet przez krótki czas, np. był u weterynarza, na wystawie lub u fryzjera, po powrocie może mieć zmieniony zapach, co jest stresujące dla innych kotów mieszkających w domu. Wytrzyj wszystkie koty miękką tkaniną (szczególnie w okolicach pyszczka). „Wymiana” zapachów między osobnikami pozwoli przywrócić zapach grupy i sprawi, że atakujący kot stanie się z powrotem przyjacielski.
Mimo, że może być wiele powodów agresji, zawsze warto podjąć szereg sensownych działań. Nie pozwalaj kotu na rozstrzyganie nieporozumień przez walkę. Nie przyniesie to rozwiązania konfliktów grupowych, co najwyżej spowoduje powtarzanie ataków agresji w przyszłości. Jeśli agresja jest naprawdę silna, koty należy oddzielić od siebie, po czym zacząć je stopniowo przyzwyczajać, od nowa organizując im sesje krótkich spotkań. Przygotuj wiele dróg ucieczki dla atakowanego kota oraz oddzielne miejsca do jedzenia i picia, ustaw dodatkowe kuwety i wyznacz dodatkowe drogi wychodzenia na zewnątrz.
U weterynarza można otrzymać rozpylacz feromonów pomagający w dużym stopniu złagodzić temperament zwierząt.
Gdy natkniesz się na agresora straszącego innego kota, przerwij mu nagłym dźwiękiem, a na przykład klaśnięciem lub innym hałasem, który odwróci jego uwagę. Następnie, jeśli tylko to możliwe, szybko umieść coś między kotami. Jak zwykle pamiętaj, by nigdy nie karać kota za zachowanie będące przejawem naturalnego instynktu. Nie próbuj rozdzielać kotów na siłę, gdyż mogą cię poranić.