Czy wiesz jak poradzić sobie z agresją u psa?

Czy wiesz jak poradzić sobie z agresją u psa?

Agresywne zachowanie psa może być dziedziczne lub wynikać z działania różnych czynników z otoczenia. Jeśli twój pies rzuca się na obcych lub jest agresywny w stosunku do ciebie i twoich bliskich, skorzystaj z tych kilku rad – moim psom naprawdę pomogły.
/ 18.02.2011 13:32
Czy wiesz jak poradzić sobie z agresją u psa?

W wielu przypadkach przyczyną agresji psów jest zazwyczaj przyczyna leży po stronie człowieka, który niewłaściwie odczytał zachowanie psa albo nieświadome utrwalenie w psie pewnych nawyków. Najtrudniejsze zadnie właściciela to znalezienie przyczyny agresji. Należy zatem przyjrzeć się psu uważniej, spędzać z nim więcej czasu, często zmieniać otoczenie, prowokować pewne sytuacje i uchwycić moment, w którym pies zaczyna się denerwować.

Już od szczeniaka pies powinien przebywać jak najczęściej wśród ludzi i mieć kontakt z innymi psami. Zapewni to prawidłową socjalizację psa.

Jeśli pies jest agresywny, zapewnij mu inne sposób rozładowania energii. Najlepiej zmęczyć psa długim spacerem i ćwiczeniami. Ruch pozwala na fizycznie zmęczenie psa, a szkolenie na zmęczenie umysłu. Powinieneś szkolić psa co przynajmniej dwa razy dziennie przez 10 min.

Ćwiczenie na rozładownie energii: znajdź odpowiednia zabawkę, kawałek płótna lub gruby kij, którym będziesz się z psem przeciągał. Pozwól psu ja gryźć, szarpać i warczeć. Pozwól psu wygrywać za każdym razem. Kiedy pies się zmęczy albo minie czas zabawy (10 minut), odejdź, zostawiając psu zabawkę.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w miejscu bez rozproszeń, gdzie będziesz sam na sam z psem. W przypadku moich psów okazało się bardzo skuteczne - uspokajały się po 20 minutach.

Uspokajająco działa  na psa także ćwiczenie przedłużonego warowania. Jeśli pies wykazuje agresję, powinieneś przeprowadzić 30-minutowe sesje warowania tuż przed spaniem 2-3 razy w tygodniu. Ugruntowuje to twoja pozycję pana.

Psy mające silny popęd łowczy, interesują się wszystkim co się rusza, np. gonią samochody, biegaczy, koty, króliki i inne psy. Żeby wyeliminować takie zachowanie, należy często bawić się z psem w aportowanie.

Gdy pies zobaczy kota, skoncentruj natychmiast jego uwagę na sobie, np. szarpiąc lekko smycz i wydaj komendę „Zostaw”.

Potem idź w przeciwnym kierunku nie zwracając na niego uwagi. Nie okazuj zaciekawienia jego zachowaniu i ciągnij smycz w swoim kierunku. Jeśli pies mimo tego nie odstąpi od swojej „ofiary”, po prostu mocniej przytrzymaj psa na smyczy i wydaj komendę „Wróć”. Musisz wyćwiczyć wracanie odpowiednio wcześniej, tak żeby pies wiedział, jak ma się zachować na te komendę. W żadnym wypadku nie należy pozwolić psu gonić „ofiary”.

Jeżeli twój pies rzuca się na inne psy, oznacza to, ze ma silnie rozwinięty popęd walki. Takie psy najczęściej rywalizują z właścicielem o przywództwo. Problem ten bierze się głównie z rozpieszczania psa i pozwalaniu mu na wszystko. Jeśli wyraźnie nie określisz, co psu wolno a czego nie wolno i nie będziesz konsekwentny w przestrzeganiu tych zasad, pies pomyśli, że jesteś słaby i spróbuje przejąć dowodzenie.

Jeśli pies znajduje się w pobliżu innych psów, nie napinaj smyczy. Napięta smycz zmienia postawę ciała psa, przez co wysyła on nieodpowiednie sygnały do innego psa. Utrzymuj luźną smycz, tak byś nie narzucał psu postawy ciała. Widząc choćby najmniejsze zwiastuny kłopotów, np. wrogie spojrzenie na drugiego psa czy warczenie, wesołym głosem zawołaj psa do siebie i odejdź w przeciwną stronę. Wesoły głos jest bardzo ważny – chodzi o rozładowanie sytuacji. Nie wydawaj zatem nerwowo komend i nie szarp psa, bo zagrzewasz go tylko do walki. Koniecznie użyj kagańca.

Skuteczne jest także przyłożenie psu do nosa chusteczki nasączonej olejkiem lawendowym.

Agresje może wywołać wiele czynników jak pochylanie się nad nim, wpatrywanie mu się prosto w oczy, drażnienie go, podchodzenie gdy je, próba wyjęcia mu czegoś z pyska. Po prostu nie rób tego.

Jeśli pies wykazuje agresję do innych osób z twojego otoczenia (może wynikać to z zazdrości), wykonuj z nim regularnie to ćwiczenie: zacznij z psem siedzącym przy nodze na luźnej lecz krótkiej smyczy. Poproś druga osobę, żeby przeszła w odległości kilku kroków od psa, nie patrząc na niego. Mijając psa, ta osoba powinna rzucić w jego kierunku smakołyk. Powtórz to kilka razy w ciągu jednej sesji. Jeśli pies nie okazuje oznak agresji poproś te osobę, by przeszła w odrobinę mniejszej odległości od psa. Stopniowo zmniejszaj dystans, aż pies będzie spokojnie brał smakołyk z otwartej dłoni drugiej osoby. Osoba nie powinna jednak patrzeć bezpośrednio na psa. Powinna przystanąć tylko na chwilę, by dać psu smakołyk, a następnie iść dalej.

Niektóre psy stają się agresywne ze strachu. Taki pies może ugryźć w sytuacji, gdy czuje się przyparty do muru i nie widzi możliwości innego rozwiązania problemu (np. ucieczką). Gryzienie to dla takiego psa ostateczność. Takie zachowanie nazywa się agresją lękową. Często występuje ona u psów ze schroniska, zwłaszcza tych źle traktowanych przez byłych właścicieli,zastraszanych lub często zmieniających dom. Jak temu zaradzić? Wzmocnij pewność siebie psa przez wyraźne określenie, jak powinien się zachować w danej sytuacji. Psy, które gryzą ze strachu, najlepiej się czują, gdy wiedzą, czego się od nich oczekuje. Taki pies potrzebuje uporządkowanego i przewidywalnego otoczenia. Karmienie, spacery i nauka powinny przebiegać o stałych porach.

Wykorzystaj w szkoleniu mowę ciała, by dodać im pewności siebie: kucnij przy nich, nie pochylaj się nad nimi, głaszcz, mów łagodnym głosem i wykorzystuj często smakołyki.