Czy wiesz jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Czy wiesz jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Im szybciej szczeniak nauczy się załatwiać na zewnątrz, tym prędzej będziemy mięli problem z głowy. Jak się zabrać do nauki higieny młodego psa – wyjaśniam krok po kroku.
/ 20.02.2011 17:41
Czy wiesz jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Zacznij wyprowadzać szczeniaka na dwór dopiero kiedy przejdzie pełną serię szczepień. Jeśli chcesz wychodzić z nim wcześniej, to na krótko i ogranicz kontakty z innymi zwierzętami. Na miejsce załatwiania wybierz miejsce czyste i spokojne. Na początku możesz przyzwyczajać psa do korzystania z toalety w określonym miejscu.

Najpierw naucz szczeniaka załatwiania się na rozłożoną gazetę w pobliżu drzwi, następnie załatwiania się na gazecie na zewnątrz, a później zabrać gazetę i przyzwyczaić pieska do załatwiania się w miejscu, w którym leżała. Efekt osiągniesz szybciej, gdy w pobliżu gazety, gdzieś przy drzwiach, umieścisz legowisko szczeniaka. Psy nie załatwiają się tam gdzie śpią i jedzą, więc jest duża szansa, że pies szybciej wyjdzie na zewnątrz.

W pierwszych dniach ogranicz szczeniakowi możliwość biegania po całym mieszkaniu – zmusisz go tym samym, by wybrał sobie toaletę w jednym pomieszczeniu. Bacznie go obserwuj. Jeśli zacznie się kręcić, będzie niespokojny i zacznie kucać, natychmiast odnieś go do kuwety lub szybko rozłóż pieluch/gazetę. Po wszystkim daj mu smakołyk.

Po pewnym czasie zauważysz, gdzie twój szczeniak lubi się załatwiać. Zostaw w tym miejscu pieluchę, gazetę lub kuwetę z granulatem pochłaniającym wilgoć.

Zadbaj o to, aby twój pies załatwiał się na różnym rodzaju podłoża, nie tylko na trawie lub piasku, bo się przyzwyczai i później przy braku danego podłoża nie będzie umiał się wypróżnić.

Jeżeli psiak zapomni się i załatwi w niedozwolonym miejscu, nie krzycz na niego. Kary za takie zachowanie mogą prowadzić do tego, że pies będzie zjadał swoje odchody lub załatwiał się w ukryciu, a tego zachowania nie będzie już tak łatwo oduczyć.

Wyprowadzaj szczeniaka na dwór zawsze po drzemce, zabawie i posiłku.

Polecam to ćwiczenie: gdy pies załatwia się na dworze, zacznij gwizdać w jakiś charakterystyczny sposób. Gdy szczeniak skończy, gwiżdż jeszcze przez chwilę. Wynagrodź psa pochwałą i smakołykiem. Pies skojarzy gwizd z załatwianiem się. Będzie wiedział, że załatwiając się na twoją gwizdaną komendę, dostanie od ciebie smakołyk.

Wyprowadź psa na dwór i nie wracaj z nim do domu tak długo, aż się nie załatwi. Daj mu wtedy podwójną porcję jego ulubionego przysmaku. Jeśli pies załatwi się w domu, nie dawaj mu niczego w nagrodę. Z czasem pies skojarzy, że tylko załatwianie się na zewnątrz przynosi korzyści.