Kluczem do nauki sztuczek jest umiejętność sekwencjonowania, dzielenia końcowego zachowania na elementy na tyle proste, by pies mógł je bez problemu opanować, np. jeśli chcesz nauczyć psa przybijania piątki, zacznij od brania w rękę łapy psa, równocześnie wypowiadając komendę, a następnie pochwal go i daj mu nagrodę. Ćwicz to co najmniej przez tydzień codziennie po kilka razy, by pies przyzwyczaił się do nowej czynności.
Czasami nauka niektórych sztuczek jest trudna i mało efektywna, inne sztuczki z kolei pies łapie szybko. Dzieje się tak, ponieważ jedne sztuczki bardziej odpowiadają osobowości psa, drugie mniej. Ważne żeby przed nauką ustalić typ osobowości psa. Sztuczek takich jak przybijanie piątki czy turlanie się łatwo nauczyć psa, który ma niski popęd walki, a dużo trudniej takiego, u którego ten popęd jest silny.
Pies, który ma silny popęd walki, nie „zniży się” do wykonywania takich sztuczek – to poniżej jego godności.
Sztuczki, których szybciej uczą się psy o niskim popędzie walki to przybijanie piątki, turlanie się, „zdechł pies”.
Sztuczki, których łatwiej uczą się psy, które mają silny popęd łowczy to: szukanie na komendę dowolnej rzeczy (pies musi umieć aportować), skok przez ramiona lub kółko.
Sztuczki, których szybciej uczą się psy o silnym popędzie stadnym to „nie przekraczaj tej linii”, masz smakołyk na nosie”.
Oczywiście jest to pewne uproszczenie i nie oznacza, że pies o silnym popędzie walki nie nauczy się przybijania piątki, jednak prawdopodobnie chętniej będzie przyswajał sztuczki zgodne z jego osobowością.
Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli twój pies ma jakiś zabawny nawyk, np. zabawnie się kłania z zadkiem w górze i wyciągniętymi przed siebie łapami. Można by było go przekształcić w sztuczkę. Kiedy zauważysz, że pies robi coś, z czego chciałbyś zrobić sztuczkę, daj mu sygnał - pochwal go i daj smakołyk. Dodaj do tego zachowania komendę i podaj smakołyk. Wkrótce pies nauczy się robić to na komendę.