pies

Czy wiesz jak nauczyć psa czystości?

Twój pies notorycznie załatwia się na dywan, a ty nie masz już cierpliwości po nim sprzątać? Czas działać! Oto kilka sposobów polecanych przez behawiorystów, dzięki którym twój pies przestanie załatwiać się w domu.
/ 17.01.2011 02:20
pies

Naukę utrzymywania czystości należy zacząć już u 6-tygodniowych szczeniąt. Najlepiej nauczyć je załatwiania się na rozłożoną gazetę w pobliżu drzwi, następnie załatwiania się na gazecie na zewnątrz, a później zabrać gazetę i przyzwyczaić pieska do załatwiania się w miejscu, w którym leżała. Efekt osiągniesz szybciej, gdy w pobliżu gazety, gdzieś przy drzwiach, umieścisz legowisko szczeniaka. Psy nie załatwiają się tam gdzie śpią i jedzą, więc jest duża szansa, że pies szybciej wyjdzie na zewnątrz.

Należy przyzwyczajać szczeniaka do częstego wychodzenia z domu. Skojarzy wtedy, że załatwiać należy się na zewnątrz. Wyprowadzaj go co 2 godziny.

Naucz się odczytywać sygnały, że szczeniak chce się załatwić. Jeżeli widzisz, że pies się wierci, nagle rezygnuje z zabawy i zaczyna być niespokojny albo kuca, to znak, że musisz z nim natychmiast wyjść. Zawsze bacznie obserwuj zachowanie szczeniaka i nie zostawiaj go samego w pokoju.

Zadziałaj na psychikę zwierzęcia i skojarz komendę lub gwizd o odpowiedniej modulacji głosu z załatwianiem się. Gdy pies załatwia się na dworze, zacznij gwizdać w jakiś charakterystyczny sposób. Gdy szczeniak skończy, gwiżdż jeszcze przez chwilę. Wynagrodź psa pochwałą i smakołykiem. Pies skojarzy gwizd z załatwianiem się. Będzie wiedział, że załatwiając się na twoją gwizdaną komendę, dostanie od ciebie smakołyk. Akurat ta metoda jest bardzo skuteczna, bo mój pies już po pięciu próbach zaczął sam meldować się pod drzwiami:)

Wyprowadzaj psa na dwór zawsze po drzemce, zabawie i posiłku.

Zadbaj o to, aby twój pies załatwiał się na różnym rodzaju podłoża, nie tylko na trawie lub piasku, bo się przyzwyczai i później przy braku danego podłoża nie będzie umiał się wypróżnić.

Psy mają tendencję do załatwiania się w miejscach, w których już wcześniej się załatwiły, dlatego powinieneś za każdym razem dokładnie usunąć zapach moczu z tego miejsca. Z doświadczenia wiem, że nie wystarczy wytrzeć czy wyczyścić detergentem takiego miejsca, bo psy i tak wyczują zapach swojego moczu. Najlepiej kupić w zoologicznym specjalny środek eliminujący zapach psiego moczu, np. Ecodor UF2000 albo Urine off.

Jeśli dorosły pies załatwia się w domu, musisz koniecznie sprawdzić, czy nie jest chory, np. nie ma problemów z nerkami, zapalenia pęcherza, cukrzycy. U suczek zapowiada to często cieczkę a u dojrzałych samców oznacza nadpobudliwość seksualną. Udaj się z psem do weterynarza, zwłaszcza jeśli twój pies nie miał wcześniej problemów z załatwianiem się.

Jeżeli weterynarz wykluczy chorobę oznacza to, że pies jest źle uczony lub zaniedbana została nauka załatwiania się w okresie szczenięcym. Trzeba to jak najszybciej nadrobić i stosować te same zasady co w przypadku szczeniaka. Skup się zwłaszcza na tym, co napisałam w etapie 4. Nie musisz wyprowadzać tak często dorosłego psa, wystarczy raz na 4 godziny. Mam nadzieję, że komuś pomogłam:)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)