Czy wiesz jak nauczyć psa aportować?

Czy wiesz jak nauczyć psa aportować?

Rzucasz psu patyk, wołasz aport, a on nie reaguje? Nie oznacza to, że masz głupiego psa - aportowania jak i wielu innych zachowań psy nie mają "we krwi" i trzeba je ich nauczyć. Wyjaśniam krok po kroku, jak to zrobić.
/ 19.08.2010 03:02
Czy wiesz jak nauczyć psa aportować?

Nauka aportowania składa się z 6 etapów: podejścia do przedmiotu rzucanego, podniesienia go, trzymania w pysku, trzymania w pysku podczas biegu, przyniesienia przedmiotu panu i oddania go. Musisz nauczyć po kolei psa tych czynności, aby codziennie rano przynosił ci gazetę i kapcie:)

Naukę aportowania najlepiej zacząć kiedy pies jest głodny. Pies musi skojarzyć, że komenda "Aport"/"Weź" wiąże się z wzięciem czegoś do pyska i że jest to czynność przyjemna, za którą otrzymuje się nagrodę. Dlatego przygotuj puszkę ulubionej karmy psa i posmarują nią sztuczną kość, może być też drewniana łyżka z nabraną karmą.

Podaj ją psu mówiąc głośno "Weź" (pamiętaj, żeby mówić do niego wesołym, zachęcającym głosem. W ten sposób pobudzasz instynkt łowczy). Nie pozwól psu lizać kości/łyżki, lecz zmuś go do chwycenia zębami, np. odsuwając smakołyk gdy będzie chciał lizać, mówiąc stanowczo "Nie". Powtórz ćwiczenie tyle razy, aż pies zacznie chwytać przedmiot zębami.

Jeżeli pies opanował chwytanie smakołyka, naucz go chwytać inne przedmioty (bez smaku). Stajemy po lewej stronie psa (nigdy z przodu). Chwytamy jedną dłonią pysk psa, wkładamy palec do środka i kładziemy go za lewym kłem. Teraz delikatnie rozszerz pysk psa i włóż drugą ręką specjalny koziołek do ćwiczeń (dostępny w sklepach zoologicznych). Zamknij delikatnie pysk naciskając kciukiem z góry i resztą palców od dołu. Niech pies trzyma przez chwilę koziołek. Następnie zdecydowanym ruchem zabierz psu koziołek mówiąc "Daj". Teraz pochwal psa i daj mu smakołyk w nagrodę. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Teraz naucz psa, aby samodzielnie brał do pyska przedmiot po usłyszeniu komendy. Chwyć obrożę z przodu wsuwając za nią 2 palce. Weź przedmiot do ręki i podetknij przed nos psa. Powiedz "Weź". Gdy pies weźmie przedmiot, pochwal go. Teraz powiedz "Daj" i zabierz psu przedmiot. Nagrodź smakołykiem.

Teraz naucz psa trzymania przedmiotu do momentu wydania komendy "Daj". Włóż psu do pyska przedmiot i powiedz "Trzymaj". Cały czas trzymaj obrożę pod podbródkiem psa. Lekko dociskaj kiedy pies rozluźnia szczękę. Odlicz 5 sekund i poluzuj pięść. Pochwal psa, odbierz przedmiot i daj smakołyk. Powtórz ćwiczenie 10 razy wydłużając czas trzymania w pysku przedmiotu.

W tym etapie nauczysz psa sięgania po przedmiot. Chwyć psa za obrożę z lewej strony szyi. Trzymaj przedmiot 10 cm przed pyskiem psa. Powiedz "Weź". Jeśli pies chwyci przedmiot, domknij mu pysk i powiedz "Trzymaj". Odlicz 5 sekund. Pochwal, odbierz i daj smakołyk. Jeżeli pies nie chwyci przedmiotu, będzie zdezorientowany, lekko podkręć obrożę, aby ustabilizować głowę i skierować ją ku przedmiotowi. Ustawiaj głowę psa, a nie przedmiot. Powtarzaj ćwiczenie aż pies sam będzie sięgał po przedmiot. Za każdym razem zwiększaj odległość przedmiotu od nosa psa o ok. 5 cm

Teraz naucz psa poruszać się z przedmiotem w pysku. Połóż na krześle smakołyk 2 m od psa. Stań przy nim po lewej stronie. Weź do ręki przedmiot i zrób dokładnie to co w poprzednim etapie. Gdy pies chwyci przedmiot, powiedz "Trzymaj" i lekko pociągnij psa za obrożę do przodu, aby szedł w kierunku krzesła. Dla pewności lekko przytrzymaj pięścią podbródek psa, aby nie puścił przedmiotu w czasie drogi. Kiedy pupil dojdzie do krzesła, pochwal go, zabierz przedmiot i nagrodź smakołykiem. Powtarzaj ćwiczenie do momentu, aż pies będzie podchodził do bez trzymania pięści pod brodą.

Teraz naucz psa podnosić przedmiot z podłogi. Stań po lewej stronie psa i zrób dokładnie to co opisałam w etapie 7, jednak teraz zamiast zwiększać odległość przedmiotu od nosa psa, zmniejszaj wysokość nad podłogą trzymanego przedmiotu. Zniżaj rękę co kilka cm (z jamnikiem może być problem:)). Gdy dojdziesz do podłogi, połóż przedmiot jednak trzymaj na nim rękę. Powiedz "Weź" (cały czas trzymaj rękę pod brodą pupila). Gdy pies chwyci przedmiot, wyciągnij rękę spod brody i powiedz "Trzymaj". Oddal się o krok od psa. Odlicz 5 sekund i pochwal, zabierz przedmiot i daj smakołyk.

Ostatni etap to podawanie właścicielowi przedmiotu. Trzymaj obrożę psa na z lewej strony szyi. Powiedz "Zostań" i rzuć przedmiot kilka metrów przed psem. Wyjmij delikatnie palce zza obroży i powiedz "Weź". Pies wykorzystując umiejętności zdobyte w poprzednich etapach, pójdzie, podniesie przedmiot. Wtedy wydajesz komendę "Daj" i pies wróci do ciebie z przedmiotem. Powtarzaj ćwiczenie stopniowo wycofując palce z obroży, aż nie będziesz musiał trzymać obroży, żeby pies pozostał na miejscu. Z czasem naucz go aportować w towarzystwie drugiej osoby, aby nauczył się nie rozpraszać. Osoba powinna podchodzić coraz bliżej rzuconego psu przedmiotu, aż znajdzie się tuż przed nim. Niech będzie miła dla psa, głaszcze go i chwali.

Jeżeli pies opanuje powyższe czynności, będziecie mogli wypróbować je na dworze z patykiem. Schemat działania jest dokładnie ten sam, tylko pies będzie reagował szybciej i bez twojej pomocy (o co w końcu chodziło). Uwierz tylko w swojego psa i pamiętaj, że jeżeli zwierzę czegoś nie potrafi robić, albo robi źle, to dlatego, że nie nauczyłeś go właściwego zachowania. Pozdrawia szczęśliwa posiadaczka jamnika!:D

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/07.01.2016 09:38
W skrócie włóż na siłę psu do pyska zabawkę i zaciśnij mu pysk żeby trzymał. Piesek na pewno to pokocha...
/06.11.2015 14:49
Ja polecam stronkę http://doghomework.pl/komenda-aport-trening/, tam jest fajnie i rzeczowo na temat treningów psów :)
/10.05.2015 17:11
Czyli sugierujesz że mój pies jest głupi?
POKAŻ KOMENTARZE (8)