Czy wiesz jak nauczyć gryzonia sztuczek?

Gryzonie również można nauczyć paru prostych sztuczek. Nie będą one aż tak wyszukane jak w przypadku psa, ale z pewnością sprawią nam ogromną przyjemność. Pamiętajmy, że każdego gryzonia należy uczyć inaczej – są wśród nich geniusze i mniej inteligentne zwierzątka. Za nieudaną sztuczkę nie wolno karać – to tylko zniechęca do nauki.
/ 02.06.2010 10:08

Komendę „poproś” może wykonywać królik. Na początek (przez okres tygodnia) cmokasz i dajesz zwierzakowi smakołyk. Po usłyszeniu cmoknięcia będzie od razu szukał jedzonka. Potem uczysz go brania smakołyka z ręki przy cmoknięciu. Następnym etapem jest coraz wyższe podnoszenie smakołyka, tak, by królik stawał na tylnych łapkach. Powtarzaj przy tym spokojnym głosem słowo „poproś”. Gdy już to opanuje będzie wiedział, że na cmoknięcie oraz słowo „poproś” powinien stanąć na tylnych łapach, aby otrzymać coś dobrego.

Większość gryzoni będzie reagować na swoje imię, jeśli dając im smakołyki będziesz powtarzała cały czas ich imię. Nauczą się, aby przychodzić do Ciebie na zawołanie nawet podczas biegania po pokoju.

Małe gryzonie (np. chomiki) możesz nauczyć wchodzenia na Twoją rękę na zawołanie. Wystarczy, że położysz na dłoni smakołyk, włożysz rękę do klatki i będziesz powtarzać „chodź”. Po jakimś czasie gryzoń nauczy się, że może spokojnie wchodzić na dłoń. Na początku kładź smakołyk tak, aby mógł do niego dosięgnąć bez wchodzenia. Z czasem przesuwaj go coraz dalej. Gdy zwierzak zacznie wchodzić wyjmuj go z klatki na dłoni (powoli) po czym głaszcz. Z czasem zacznie reagować na komendę.

Oducz zwierzątka gryzienia! Wystarczy, że widząc ich złe zachowanie powiesz stanowcze „nie”. Jeśli zwierzak przestanie gryźć daj mu smakołyk w nagrodę lub pobaw się z nim.

Jeśli chcesz nauczyć zwierzątko komendy „obróć się” kładź za nim smakołyk, a następnie powtarzaj słowa komendy. Po jakimś czasie na słowa „obróć się” gryzoń będzie się odwracał w oczekiwaniu na leżące za nim pyszności.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.10.2012 15:34
ja na przykład nauczyłam swoją świnkę morska komendy proś zajeło mi to tylko 1godzinę