Jeśli pies jest mało aktywny i zamiast bawić się na dworze, woli wylegiwać się w fotelu, powinien otrzymywać o połowę mniejsza porcję pożywienia niż psy aktywne.
Jedną z podstawowych zasad jest ustalenie i przestrzeganie pory karmienia. Umożliwia to prawidłowe strawienie pokarmu w organizmie psa. Pies szybko przyzwyczaja się do stałych pór posiłków (powstaje w nim odruch wydzielania soków żołądkowych w określonym czasie), dlatego nie należy ich zmieniać.
Praktycznym rozwiązaniem jest podawanie psu jedzenia w tym samym czasie, kiedy my zasiadamy do stołu. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy pies żebrze wzrokiem o jedzenie nie przeznaczone dla niego.
Nie powinieneś dawać psu żadnych smakołyków między posiłkami, ponieważ wtedy stale będzie upominał się o jakiś kęs, a po czasie staje się denerwujące dla nas, a dla psa niezdrowe.
Dla dorosłego psa najlepiej ustalić dwie lub trzy pory karmienia w ciągu dnia, a w okresie wzmożonej aktywności płciowej nawet cztery.
Szczeniaki karm sześć razy dziennie, młode psy do pięciu razy w równych odstępach czasowych.
Po posiłku zwierzę powinno mieć możliwość odpoczynku w spokoju. Nie wychodź wtedy z psem na spacer ani nie zmuszaj do zabawy. U dużych psów intensywny wysiłek po jedzeniu może spowodować skręt żołądka.
Nie zapominaj o świeżej wodzie do picia pięć razy w ciągu dnia.
Aby uniknąć późniejszych problemów z wybrednym pupilem, wprowadź już od szczeniaka urozmaicony jadłospis, uwzględniający zwłaszcza wysokowartościowe potrawy. Jeżeli zamierzasz wprowadzić zmiany w składzie pożywienia psa, zrób to stopniowo, aby pies zdążył się do tego przyzwyczaić. W przeciwnym razie pies zrezygnuje z posiłku lub zje bardzo mało i będzie „żebrał” za czymś, co lubił do tej pory.
Nie zmuszaj psa do jedzenia jeśli nie ma ochoty. Brak apetytu u psa nie musi oznaczać choroby, czasami jest to spowodowane małą ilością ruchu lub obecnością w pobliżu suki z cieczką. Na brak apetytu czasami pomaga zmęczenie psa spacerem i zabawą lub stworzenie mieszanki z jedzenia dla psów i kotów.
Jeżeli zauważysz na głowie i szyi psa egzemę, wypadającą sierść, obrzęknięte powieki i zaczerwienione oczy i biegunkę, najprawdopodobniej świadczy to o alergii pokarmowej. Wywołują ją zazwyczaj różne białka (mięsne, roślinne, pochodzące z mleka krowiego). Jeżeli uda się wykryć czynnik powodujący alergię, wyeliminuj go z diety psa (najlepiej udać się o poradę do weterynarza).
Jeżeli zauważysz, że twój pies po posiłku je trawę (zwłaszcza jeśli jest karmiony tylko mięsem), oznacza to, że ma zaburzenia wydzielania soków żołądkowych. Jeśli pies wydala zbyt dużo kał, to sygnał, że spożywany pokarm posiada niewielką wartość odżywczą i tylko w nikłym stopniu jest wykorzystywany do funkcjonowania organizm. Trzeba wtedy urozmaicić posiłki psa o dużą ilość warzyw, m.in. marchwi, owoców i kwaśny dwuwęglan sodowy.
Posiłek dorosłego psa powinien składać się z 1/3 mięsa i 2/3 warzyw lub ryżu, gotowanych w lekko osolonej wodzie. Szczenięta potrzebują 2/3 mięsa i 1/3 wypełniacza.
Podawany pokarm powinien mieć temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała psa (37 st. C) Nie podawaj psu jedzenia bezpośrednio wyciągniętego z lodówki, bo grozi to zapaleniem błony śluzowej żołądka.
Po posiłku, powinieneś zawsze oczyścić miskę psa z resztek pokarmu, żeby się nie zepsuły. Wskazane jest mycie za każdym razem misek na jedzenie i na wodę.
Jeżeli nie masz czasu przygotowywać posiłku dla psa, dawaj mu gotową karmę. W tym wypadku nie ma obaw, że pies je niepełnowartościowy posiłek. Takie karmy są spełniają wszystkie wymogi zdrowego żywienia. Jednak dla odmiany należy psu serwować jedzenie zrobione przez nas.