Czy wiesz jak karać kota?

Kot zachowują się nieznośnie i nie wiesz jak go skutecznie ukarać? Bicie i krzyk absolutnie nie wchodzą w grę. Zobacz jak mądrze ukarać kota, żeby oduczył się złego zachowania.
/ 19.06.2011 22:28

Chcąc ukarać kota trzeba postępować bardzo ostrożnie. Nie należy krzyczeć na zwierzę, ponieważ z czasem przyzwyczai się ono do tego i będzie ignorowało nasz krzyk. Gdy tylko kot przestanie rozrabiać, pamiętajmy aby zmienić ton głosu.

Nigdy nie należy bić kota. Stresuje go to i budzi w nim strach. Żadna kara ani żadne niemiłe wydarzenie nie powinno się kotu kojarzyć z tobą. Zwierzę musi wierzyć, że złe zachowanie powoduje nieprzyjemne efekty, ale nie są one twoim udziałem.

Najskuteczniejszą „karą” dla kota jest momentalne przerwanie tego, co właśnie robi. Jest to coś pojawiającego się nieoczekiwanie w trakcie wykonywania czynności, coś zaskakującego lub uniemożliwiającego działanie. Kot nie powinien kojarzyć tego wydarzenia z tobą, gdyż ważne jest, by w twym towarzystwie czuł się dobrze i ufał ci. Za przykład mogą posłużyć: niespodziewany hałas, np. czegoś upadającego obok (wybierz coś bezpiecznego i nigdy nie rzucaj tym w kota), ochlapanie kota odrobiną wody lub dmuchnięcie mu w nos. Nie wolno używać pistoletów na wodę ani innych tego rodzaju przedmiotów, bo kot może zacząć powtarzać niepożądane zachowanie, gdy nie będzie tych rzeczy w pobliżu, a jednocześnie utraci zaufanie do ciebie.

Zawsze nagradzaj kota za odpowiednie i w danej chwili pożądane zachowanie. Jako nagrodę wybierz jedzenie, któremu kot nie będzie się w stanie oprzeć, ale nie dawaj mu go zbyt dużo, gdyż szybko się znudzi lub poczuje sytość.

Do przerywania niepożądanych zachowań można wykorzystać różne przedmioty. Krótkie psiknięcie z pojemnika ze sprężonym powietrzem spowoduje natychmiastową reakcję kota. Oczywiście strumienia powietrza nie należy nigdy kierować bezpośrednio na zwierzę – powinien wystarczyć sam dźwięk. Na rynku są również różne obsługiwane zdalnie akcesoria do tresury – wydają dźwięk, gdy naciśniesz guziczek pilota lub gdy kot sam uruchomi czujnik. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie znajdujesz się w polu widzenia kota, a tym samym nie kojarzysz mu się z nieprzyjemnym zdarzeniem. Musimy pamiętać, że przybory te mogą być pomocne, ale przed ich zastosowaniem należy skonsultować się ze specjalistą od zachowań zwierząt, aby niechcący nie pogorszyć sytuacji. A przede wszystkim musimy określić przyczyny wywołujące niepożądane zachowania, gdyż w przeciwnym razie kot może uciec lub jeszcze bardziej się zestresować.

Innym sposobem karania kota jest pozbawianie kota czegoś, co lubi, gdy tylko nabroi. Najlepiej sprawdza się zaniechanie pieszczot lub okazanie braku zainteresowania. Pamiętaj, aby nie głaskać ani pieszczotliwie nie drapać kota, gdy ten robi coś złego.

Kolejnym sposobem jest pozbawienie kota twojego towarzystwa. Metoda ta działa, gdy kot ciągle domaga się uwagi, powtarza niepożądane zachowanie lub rani cię podczas zabawy. Kot zyskuje w ten sposób czas na uspokojenie, a ty – czas na odpoczynek i przemyślenie problemu. Niektóre koty można wynieść z pokoju, inne należy nakierować ku wyjściu, posługując się np. kocem lub poduszką. W pewnych sytuacjach najlepiej jest samemu wyjść.

Gdy kot został przyzwyczajony do jakiegoś zachowania, nie jest łatwo go tego oduczyć, ale nie poddawaj się. Wykorzenienie złych nawyków jest trudne i czasochłonne, bez względu na to, czy chodzi o kota, czy o człowieka. Gdy pewne zachowanie przestanie być nagradzane, np. jeśli przestaniesz reagować na miauczenie, może się ono początkowo nasilić. Kot może zacząć miauczeć głośniej, sprawdzając czy to zadziała. Ale jeśli konsekwentnie nie będziesz reagować, w końcu dojdzie do wniosku, że nie ma sensu powtarzać tej czynności. Jeśli zachowanie będzie się powtarzać, należy skrupulatnie rozważyć sytuację, gdyż najprawdopodobniej cały czas nagradzasz kota. Upewnij się, czy wszyscy domownicy postępują zgodnie z przyjętym planem. 

Redakcja poleca

REKLAMA