Jamnika o krótkiej sierści kąpiemy rzadko - tylko wtedy, gdy zaczyna brzydko pachnieć lub wróci umorusany ze spaceru. Raz na 2 tygodnie warto wyczesać sierść specjalną twardą szczotką - usuniemy w ten sposób kurz i martwe włosie oraz pobudzimy krążenie. W celu wygładzenia sierści, przetrzyjmy ją irchową ściereczka. Jamnika długowłosego czesz raz na tydzień, a szorstkowłosego nawet 2 razy w tygodniu i zafunduj mu 3 razy w roku trymowanie.
Regularnie obcinaj jamniczkowi pazury, zwłaszcza gdy jest młody i ma małą masę ciała. Użyj do tego specjalnego obcinaka. Obcinaj tylko końcówki (ok. 3 mm), im bliżej skóry, tym pazury są bardziej unerwione i ukrwione. Pazurki należy obcinać psu już od 2 tygodnia życia. Jamnik naturalnie zetrze swoje pazury podczas częstych spacerów i kopaniu nor w ogrodzie;)
Ze względu na specyficzną budowę ciała, częstymi schorzeniami jamników są zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, paraliż i padaczka. Jamniki nie powinny więc przeciążać kręgosłupa, biegając po schodach. Jeżeli mieszkasz w bloku bez windy, znoś jamnika na rękach. Nie powinieneś także przekarmiać psa, aby nie obciążać kręgosłupa i krótkich łapek. Na spacerach nie zakładaj mu smyczy z szelkami i nie szarp go gwałtownie.
Zwróć szczególną uwagę na uszy jamnika. Długouche psy często cierpią na różne choroby uszu, ponieważ dociera do nich mało powietrza. Bakterie mnożą się w ciepłym uchu dość szybko, dlatego powinieneś co tydzień przeglądać uszy jamnika i usuwać woskowinę patyczkami i specjalnymi preparatami, np. Oticlarem. Podczas jazdy samochodem pilnuj, aby twój pupil nie wystawiał głowy za okno.
Zimą przed spacerem załóż jamnikowi krótkowłosemu kaftanik osłaniający tułów. UWAGA! Ubieramy psa tylko na naprawdę siarczysty mróz. W słoneczny zimowy dzień nie należy ubierać psa, bo sierść pod wpływem słońca naturalnie kumuluje cenną witaminę D. Łatwo także o przegrzanie psa. Ta wskazówka tyczy się zwłaszcza jamników szorstko- i długowłosych.