Czy wiesz dlaczego nogi kaczek nie przymarzają do lodu?

Czy wiesz dlaczego nogi kaczek nie przymarzają do lodu? fot. Czywiesz.pl
Podczas siarczystego mrozu kaczki potrafią siedzieć nieruchomo na tafli lodu przez kilka godzin. Gdyby człowiek zrobił tak samo, stopy przymarzłyby do podłoża w kilka sekund. Jak więc kaczka to robi?
/ 03.11.2017 15:55
Czy wiesz dlaczego nogi kaczek nie przymarzają do lodu? fot. Czywiesz.pl

Powodem jest różna temperatura stóp człowieka i kaczki. Gdyby kaczki miały ciepłe stópki, lód, na którym stoją, podtopiłby się. Na chwilę powstałaby w ten sposób płynna warstwa wody, która zaraz z powrotem by zamarzła i przykuła do lodu nóżki kaczki.

Zdjęcia kamery termowizyjnej pokazują, że kaczki maja lodowate stopy. Temperatura ich błon pławnych waha się w granicach 0 st. C.

Dlaczego tak jest? System krwionośny kaczek działa na innej zasadzie niż u ludzi. Ich tętnicami płynie z serca ciepła i bogata w tlen krew, a żyłami wraca krew zimna i pełna dwutlenku węgla. Jednocześnie w kaczym organizmie tętnice i żyły przebiegają równolegle i są ze sobą ściśle splecione. W ten sposób zimna krew ulega w organizmie podgrzaniu. Natomiast ciepła krew wpływająca do nóg ulega z kolei schłodzeniu przez krew wypływającą ze stóp (schładza się na zewnątrz nim dotrze do nogi). Kaczka ma zatem zimne nogi nie od mrozu tylko z takiego działania organizmu.

Zimne podeszwy nie mogą nadtopić lodu i w ten sposób kaczka nie przymarza do lodu. Dzięki zimnym nóżkom kaczki nie oddają ciepła do otoczenia. Gdyby tak było, kaczka całkowicie by się wychłodziła i zamarzła.

Redakcja poleca

REKLAMA