Czy wiesz co zrobić gdy pies zaplącze się w drut lub ciernisty żywopłot?

Podczas nauki komendy „waruj zostań” pies ma leżeć przed dłuższy czas,dlatego należy zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, na jakiej ma się położyć.
Psa, który zaplatał się w drut kolczasty lub ciernisty żywopłot, należy jak najszybciej odplatać. Jeśli kolce poraniły mu ciało, należy zdezynfekować i opatrzyć rany.
/ 17.07.2011 23:00
Podczas nauki komendy „waruj zostań” pies ma leżeć przed dłuższy czas,dlatego należy zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, na jakiej ma się położyć.

Przede wszytki zadbaj o siebie i uzbrój się w solidne rękawice. Zastanów się, czy nie byłoby dobrze zarzucić psu na głowę płaszcz – pod wpływem bólu nawet spokojny pies może zachowywać się agresywnie. Weź psa na smycz, aby nie uciekł i spróbuj go oswobodzić. Mów przy tym do niego i staraj się go uspokoić.

Jeśli nie masz pod ręką żadnego narzędzia, poproś o pomoc przechodniów, być może któryś z nich będzie mógł przynieść ostry nóż, nożyce, kombinerki lub sekator. Ty w tym czasie zostań przy psie, żeby się nie denerwował. Możesz też zadzwonić po pomoc z telefony komórkowego. Nie próbuj wyciągać zaplątanego psa na siłę – to tylko pogorszy sytuację.

Nie wyciągaj cierni lub kawałków drutu, które wbiły się w ciało lub skórę psa, dopóki go zupełnie ni uwolnisz. Dopiero wtedy można je powoli i ostrożnie usunąć, nie używając przy tym siły. Jeśli okaże się to trudne, zabierz psa do weterynarza. Jeśli kolce wyjdą łatwo, oczyść rany, w razie konieczności wycinając sierść, po czym zdezynfekuj je płynnym środkiem antyseptycznym. Zwykle rany tego typu goją się szybko, jednakże w przypadku większych ran szarpanych i głębokich ran kłutych konieczna może być pomoc weterynarza i podanie antybiotyków.

Redakcja poleca

REKLAMA