Przede wszytki obserwujmy zachowania kota. Rozpoznamy wówczas jego tendencję do znakowania. Zazwyczaj kot obwąchuje starannie otoczenie, drepcze, kręci się, trzyma ogon podniesiony, by nagle skierować odrobinę moczu na wybrany przedmiot. Moczem znakowane są zazwyczaj powierzchnie pionowe, stąd ofiara kota często padają okolice okien i drzwi lub inne punkty uważane przez zwierzę za ważne. Spryskiwanie moczem sprawia, że zapach kota jest wyczuwalny w danym miejscu, dzięki czemu zwierzę czuje się bezpiecznie. Spryskiwanie zasłon świadczy o tym, że kota niepokoi coś, co dzieje się na zewnątrz, być może widzi obcego kota.
Postaraj się uspokoić kota , zasłaniając widok z okna, by nie mógł dostrzec kotów znajdujących się na zewnątrz. Zniechęcaj kota do przesiadywania na parapecie, blokując dostęp do okna i, jeśli to konieczne, zamalowując na jakiś czas dolną część okna lub zasłaniając ją kawałkiem plastiku (takim jak w kabinach prysznicowych), aby kot nie widział tego, co dzieje się na dole. Możesz także ustawić na parapecie rośliny doniczkowe, które będą pełnić rolę zasłony i zwiększać poczucie bezpieczeństwa.
Zapewnij kotu dużo rozrywki w domu. Wszystkie oznakowane powierzchnie przemyj starannie wodą z enzymatycznym środkiem czyszczącym albo spirytusem metylowym. Jeśli twój kot to młody, niewykastrowany samiec, problem najprawdopodobniej przestanie istnieć po sterylizacji. Samice w rui często przejawiają chwilowe skłonności do spryskiwania moczem przedmiotów.
Jeśli zwierzę jest zahukane, zdominowane przez innego kota, zastanów się czy oba mogą ze sobą mieszkać. Postaraj się, by zastraszony kot miał jak najwięcej bezpiecznych kryjówek, karm zwierzęta oddzielnie i zminimalizuj rywalizację miedzy nimi – powinny móc dostać się wszędzie bez wchodzenia sobie w drogę.
Jeśli problem jest wynikiem stresu, by się z nim uporać, można użyć pewnych substancji dostępnych u weterynarza. Są to np. syntetyczne feromony, będące odpowiednikiem feromonów kotki. Spryskaj nimi uprzednio wyczyszczone przedmioty. Pamiętaj, aby najpierw starannie usunąć enzymatyczny środek czyszczący, bo może ona zredukować działanie feromonu.
W przypadku silnego stresu warunkującego niepożądane zachowanie kota, konieczna może okazać się zmiana otoczenia. Jeśli stres jest szczególnie nasilony, niezbędna jest konsultacja z weterynarzem i zastosowanie środków uspokajających lub wizyta u specjalisty od zachowań zwierząt.