Jeśli twój kot nie był dostatecznie często pieszczony, gdy był mały, najprawdopodobniej gdy dorośnie, będzie nerwowo reagował, kiedy zechcesz wziąć go na ręce.
Jeżeli nerwowo reaguje na obecność ludzi, można spróbować bardzo powoli wykształcić w nim zaufanie do człowieka. Z takimi kotami najlepiej radzą sobie cisi, spokojni i cierpliwi ludzie. Nigdy nie zmuszaj kota, by siedział ci na kolanach. Jeżeli pozwolisz mu odejść, gdy będzie miał na to ochotę, istnieje wtedy większa szansa, że poczuje się na tyle bezpiecznie, by z czasem powtórzyć zachowanie. Gdy zdecyduje się podejść i posiedzieć z tobą, opanuj pokusę nazbyt energicznych pieszczot. Delikatny dotyk połączony z czymś, co kot lubi – np. ulubionym smakołykiem – zachęci go do częstszego spędzania czasu w twoim towarzystwie.
Nigdy nie należy przesadzać z czułościami, gdyż kot może zacząć cię unikać. Może się zdarzyć, że pełen zaufania kot sam szuka towarzystwa człowieka, ale zbyt intensywne pieszczoty pobudza go nadmiernie, co po kilku minutach zaowocuje agresywną zabawą. Często zdarza się to kotom, zwłaszcza tym, które w dzieciństwie zachęcano do brutalnych zabaw, a powodowane przez nie szkody były minimalne.
Powolne, delikatne pieszczoty bardziej odpowiadają kotu, niż szybkie, drżące ruchy palców, które mogą wywołać agresję. Nie próbuj pieścić kota tuż po ekscytującej zabawie, gdyż kot potrzebuje trochę czasu, by się uspokoić.
Nie krzycz na niego, ani nie szturchaj go, bo co najwyżej spowodujesz, że następnym razem kot będzie jeszcze bardziej agresywny.
Jeśli kot zawsze lubił pieszczoty, lecz nagle nieoczekiwanie zmienił zachowanie, koniecznie trzeba udać się na badanie do weterynarza. Wypadki i choroby są źródłem nadwrażliwości lub bólu, należy więc natychmiast zacząć walkę z problemem. Pamiętaj, aby podrapania lub pogryzienia przez kota nie lekceważyć i w razie potrzeby skorzystać z pomocy lekarskiej, ponieważ istnieje poważne zagrożenie infekcją (choroba kociego pazura).