Młode pieski, nawet jeśli mają jeszcze bardzo mało sierści, należy przyzwyczajać do czesania i oglądania różnych części ich ciała już od pierwszego dnia pobytu w nowym domu. Szczenię można czesać na podłodze, albo na stole przykrytym czymś, co nie przesuwa się po blacie i na czym psie łapy mogą znaleźć pewne oparcie. Idealnie nadaje się do tego kawałek starego dywanu z gumowanym spodem. Postawienie psa na stole me tę zaletę, że nie musisz się nad nim pochylać, więc czesanie będzie przyjemniejsze i dla ciebie, i dla niego.
Regularne czesanie zapobiega długotrwałemu i bolesnemu rozczesywaniu splątanej sierści. Pielęgnację okrywy włosowej ułatwiają odpowiednie narzędzia. Jeśli masz psa rasowego, skonsultuj się w tej sprawie z hodowcą, jeśli nie, zasięgnij porady w sklepie zoologicznym lub salonie fryzjerskim dla psów, gdzie z pewnością dostaniesz szczotkę lub grzebień odpowiednie do szaty twojego psa.
Nie zapomnij nagrodzić psa za dobre zachowanie np. jakimś smacznym kąskiem i skarć go, jeśli warczy albo się wyrywa. Jeśli pies w takich sytuacjach źle się zachowuje lub nawet gryzie, przeprowadź ćwiczenia wzmacniające twoją dominującą pozycję.
W przypadku psów dorosłych takie zachowanie psa może być spowodowane bólem towarzyszącym czesaniu, np. gdy pies skaleczył się, ma chore ucho lub reumatyzm. Jeśli sądzisz, że to może być przyczyną niewłaściwego zachowania, zwłaszcza jeśli pies zazwyczaj nie sprawiał takich problemów, spróbuj zlokalizować przyczynę bólu i jeżeli trzeba, skontaktuj się z weterynarzem.
Czesz psa delikatnie. Przede wszytki sprawdź, czy narzędzia których używasz do czesania nie są zbyt ostre lub nie drapią psa. Zaczynaj czesanie od miejsc, których dotykanie pies akceptuje, np. od grzbietu i powoli przechodź do bardziej wrażliwych rejonów. Jeżeli pies zacznie się niecierpliwić, cofnij się o jeden lub dwa kroki i zacznij jeszcze raz.