POLECAMY

Żarówki LED - nowy sposób na oszczędzanie prądu

Fachowcy uważają, że niebawem diody LED zajmą miejsce świetlówek.
Żarówki LED - nowy sposób na oszczędzanie prądu fot. Fotolia

Wycofanie z rynku zwykłych żarówek zostało poprzedzone kampanią reklamową energooszczędnych świetlówek, które zużywają 4–5 razy mniej prądu. Dzięki temu obecnie wiemy już chyba wszystko na temat ich zalet. Niewiele natomiast mówiono wtedy o diodach LED, gdyż były trudno dostępną nowinką.

Ceny w dół

W ciągu dwóch lat diody staniały co najmniej o połowę. Te renomowanych firm kosztują wprawdzie jeszcze w granicach 80–120 zł, ale w supermarketach można kupić ledowy zamiennik żarówki o mocy 60 W za 40 zł. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będą kosztować tyle co świetlówki (ok. 30 zł).

Żarówki jak ze stali

Świetlówka przepala się średnio po pięciu latach, tymczasem dobra dioda LED może służyć 15 lat, a jest tak samo energooszczędna!

Mniej ograniczeń

Można go, w przeciwieństwie do świetlówek, włączać i wyłączać tak często, jak chcemy. Daje ładniejsze światło, które nie zmienia barwy przedmiotów.

Osiem rzeczy, które warto wiedzieć o LED:

1. Dioda LED nie przepala się jak świetlówka. Po przepracowaniu czasu podanego przez producenta świeci nadal, tylko ciemniej. Oświetli np. piwnicę.

2. Barwa światła: żarówka daje białe, ciepłe światło, zdrowe dla oczu, bardzo zbliżone do światła zwykłej żarówki.

3. Jasność: im większa liczba lumenów (lm), tym mocniejsze światło. Optymalna liczba kelwinów (K) to 3000–3300.

4. Porównanie mocy: producent informuje, że LED o mocy 12 W jest odpowiednikiem starej żarówki 50 W. Daje tyle samo światła.

5. Po włączeniu dioda LED od razu świeci jasno. Świetlówka nie zawsze.

6. Klasa energetyczna: litera A na czarnej strzałce oznacza, że produkt jest energooszczędny.

7. Trwałość: źródło światła wytrzyma 25 tys. godz., czyli ok. 15 lat, świecąc 4–5 godz. w ciągu doby.

8. Przyciemnianie: jeśli wkręcisz żarówkę do oprawy z opcją przyciemniania, możesz regulować jasność.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 miesięcy temu
Oświetlenie jest bardzo ważne, ja osobiscie zapalam dużo światła w swoim domu. Dlatego te ledy no są rewelacją Powiem więcej ostatnio wymieniałam u siebie w domu instalację elektryczną, która dostosowana jest obecnie do oswietlenai w moim domu. Wszystko to bardzo sprawnie wykonała mi firma alltech z Zielonej Góry. Wszystko bardzo fajnie wyszło.
/4 lata temu
No niby ja też mam ledy, ale żeby przyniosły jakieś konkretne oszczędności to nie zauważyłam. Niedawno zmieniliśmy dostawcę energii na novum to zobaczymy po pierwszych rachunkach jakie będą zmiany
/4 lata temu
też jestem fanką ledów, da się zaoszczędzić na rachunkach, jeśli się kupi markowe (ja mam marki Osram) to na pewno nie będzie się żałować
POKAŻ KOMENTARZE (2)