Wybieramy podłogę doskonałą!

Decydując się na zmianę wystroju wnętrza lub planując urządzenie nowego mieszkania, powinniśmy starannie przemyśleć kolorystykę – nie tylko ścian czy mebli, ale przede wszystkim podłogi z naturalnego drewna. Tym bardziej, że na najmodniejszej obecnie podłodze we wzorze pełnej deski barwy prezentują się jeszcze okazalej, pomagając tworzyć unikatową atmosferę i estetykę wnętrza.
02.04.2012 11:23

Dobór kolorów i ich połączenie w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kliku podstawowych prawidłowościach, które zawsze sprawdzają się w przypadku drewnianych podłóg. Znając je, wybierzemy odpowiednią bazę dla dalszych eksperymentów z barwami lub też idealne uzupełnienie sprawdzonych rozwiązań kolorystycznych.

Podłogi jasne

Podłogi jasne, np. z drewna klonu europejskiego, brzozy, buku, czy klonu kanadyjskiego, nadają wnętrzu witalności i świeżości, zalecane są też do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. To produkty uniwersalne – mogą być łączone zarówno z ciemnymi odcieniami, jak i uzupełniane przez jasne dodatki. Połączenie jasnej podłogi z jasną barwą ścian nie będzie wydawało się zbyt monochromatyczne, gdy zastosujemy kolorowe dodatki. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie i tanie przearanżowanie wnętrza. Zawieszenie pstrokatego obrazu, czy zakup szklanego stołu w intensywnym kolorze może zdziałać cuda!

Jasne drewno nie nada się jednak do miejsc bardzo intensywnie użytkowanych (np. ciągi komunikacyjne, biura, recepcje), ze względu na pojawiającą się w tych miejscach trudność w systematycznym utrzymaniu podłogi w czystości. Na jasnym drewnie widać zanieczyszczenia naniesione przez np. zabrudzone obuwie, a co za tym idzie szybko powstają nieestetycznie wyglądające kontrasty pomiędzy podłogą zabrudzoną i właściwie utrzymaną.

Style Line Nature Collection - Klon Europejski Komfort

Style Line Nature Collection Klon Europejski Comfort

Nasza propozycja:

 • Style Line Nature Collection Klon Europejski Comfort
 • Style Line Colour Collection Jesion Cream podłoga bejcowana

Podłogi ciemne

Przy wyborze podłóg ciemnych należy szczególną uwagę poświęcić kolorystyce innych elementów wnętrza, aby poprzez przypadkowy dobór pozostałych elementów utrzymanych w ciemnej tonacji, nie stworzyć pomieszczenia ponurego o ciężkiej, dekadenckiej atmosferze. Zwróćmy uwagę, czy pokój jest dobrze oświetlony (np. dzięki dużym oknom, przeszklonym drzwiom itd.), w przeciwnym razie będziemy musieli pomyśleć o stałym sztucznym doświetleniu pomieszczenia.

- Bezsprzecznie największym atutem głębokich kolorów jest fakt, że nadają one powagi, elegancji, szyku. Drewniana podłoga we wzorze pełnej deski, np. z opalanego drewna dębu wykończonego złotą bejcą dodaje pomieszczeniu także luksusu i prestiżu. Warto przy takim rozwiązaniu pokusić się o pokrycie ścian intensywną, zimną barwą: turkusem, fioletem, które poprzez stworzony kontrast podkreślą ciepły odcień drewna – radzi Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood™.

Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory optycznie pomniejszają. To zarówno zaleta, jak i wada. Podłoga z ciemnego drewna np. wenge będzie więc bardzo dobrze sprawdzać się w przestronnym wnętrzu o jasnych ścianach, ale nie nada się do małych pokojów. Jeśli boimy się, że na powierzchni będą widoczne ślady, kurz czy zarysowania - zdecydujmy się na tą poddaną procesowi szczotkowania lub postarzaną.

Dąb 1R Choc & Choc lakier półmat szczotkowany - Elite Line Boutique Collection

Dąb 1R Choc & Choc lakier półmat szczotkowany - Elite Line Boutique Collection

Nasze propozycje:

 • Dąb 1R Choc & Choc lakier półmat szczotkowany - Elite Line Boutique Collection (dostępny w sprzedaży od maja 2012),
 • Elite Line Nature Collection Wenge Elegance

Drewno egzotyczne

* Osoby, które drewnianą podłogę we wzorze pełnej deski chcą potraktować jako najważniejszy element wystroju, powinny zwrócić uwagę na podłogi z drewna egzotycznego. Wymyślne i wzorzyste duże lamele z surowca takiego jak: kambala, jatoba, merbau lub badi będą spełniać rolę dominanty wnętrza, najlepiej przestronnego. Ich ciekawa struktura, nietypowe akcenty (plamki, cętki itd.) i soczysta barwa wyeksponowane na jednolamelowej kontrukcji zrobią wrażenie na każdym gościu.

Nasze propozycje:

 • Style Line Nature Collection Merbau Elegance
 • Style Line Nature Collection Tali Elegance

Podłogi klasyczne i eleganckie

 • Klasyczne podłogi jak dąb i jesion nie narzucają swojego charakteru, doskonale współgrają z meblami oraz innymi elementami wykończenia wnętrz jak okna i drzwi w odmiennych kolorach drewna. Nieprzypadkowo są nazywane ponadczasowymi. To idealny wybór dla osób, które szukają stonowanej bazy dla dalszych eksperymentów z kolorami np. ścian czy dodatków.
 • Eleganckie podłogi o barwie wpadającej w czerwień wprowadzają ciepło i miły nastrój oraz same w sobie stanowią dekorację pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że głęboka, nasycona barwa przytłoczy pomieszczenie niewielkich rozmiarów i wizualnie je zmniejszy.

Elite Line Nature Collection - Dąb Elegance

Elite Line Nature Collection Dąb Elegance

Nasze propozycje:

 • Dąb Cocoa Blend 1R lakier mat szczotkowany - Elite Line Boutique Collection (dostępny w sprzedaży od maja 2012),
 • Elite Line Nature Collection Jesion Elegance
 • Elite Line Nature Collection Dąb Elegance

Baltic Wood: www.balticwood.pl