Warzywniak - krok po kroku - rady pani domu

Własne warzywa fot. Fotolia
Mieć ogródek lub działkę i kupować warzywa w sklepie?! Lepiej posadzić własne. I bliżej, i wygodniej. A do tego wiadomo, że uprawiane bez chemii!
/ 03.06.2013 11:10
Własne warzywa fot. Fotolia
Latem będziemy spędzać w ogrodzie dużo czasu, tu też możemy robić posiłki. Choćby z tego powodu warto mieć pod ręką niektóre produkty. Warto też pokusić się o uprawę większej ilości warzyw, by zrobić przetwory i mrożonki na zimę. Albo posadzić egzotyczne gatunki, trudno dostępne w sklepach i drogie.

1. Przygotowujemy poletko


Nie ma co udawać, warzywniak nie jest najbardziej dekoracyjną częścią ogrodu. Dlatego warto go zaplanować w rogu działki. Jeżeli mamy zwierzęta lub małe dzieci, koniecznie zróbmy ogrodzenie, by młode jarzyny nie zostały zniszczone.

Wybierzmy miejsce lekko zacienione. Ziemia powinna być żyzna – najlepiej na jesieni zasilić ją z kompostem. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, sprawdźmy jaki mamy rodzaj gleby. Gliniastą powinniśmy pomieszać z piaskiem, piaszczystą z mączką mineralną, torfową z wapnem nawozowym. Przekopmy warzywniak porządnie kilka razy.

2. Wybierzmy warzywa do warzywniaka


Przede wszystkim takie, których najczęściej używamy w kuchni (np. marchew, pietruszkę, pomidory, seler). Zastanówmy się też, jakie z tych mniej popularnych chcielibyśmy wybrać – jeżeli ma to być dynia lub patisony, to musimy zaplanować dla nich dużo miejsca, bowiem jedna roślina potrafi zająć około metra kwadratowego powierzchni warzywniaka!

3. Rozplanujmy grządki warzywniaka


Nie wszystkie warzywa lubią swoje sąsiedztwo. Czosnku nie należy sadzić koło roślin strączkowych i kapusty, marchewki obok koperku, fasola nie lubi towarzystwa buraków, a papryka – pomidorów. Dla odmiany są warzywa, które wzajemnie się wspomagają lub odstraszają szkodniki. Do takich „przyjaciół” należą np. buraki z cebulą, strączkowe z korzeniowymi, fasola z pomidorami.

4. Sadzimy i pielęgnujemy warzywa


Niektóre warzywa można wysiewać do gruntu, inne lepiej najpierw do skrzynek (lub do rozsadnika w szklarni) i dopiero sadzonki przesadzać do gruntu po 15 maja. Tabelę z terminem siania konkretnych warzyw znajdziesz tutaj.

Nasiona roślin strączkowych (np. fasoli i bobu) możemy przed posianiem włożyć do ciepłej wody (od 28 stopni C) na dobę i dopiero potem posiać. Inną metodą jest tzw. podkiełkowanie – rozkładamy namoczone wcześniej nasiona np. na nawilżonej ligninie lub wacie i czekamy, aż puszczą kiełki. Dopiero wóczas wsadzamy je do ziemi.

5. Wyznaczamy grządki warzywniaka


To, ile wrzyw posiejemy i tak w dużym stopniu zależy od wielkości naszego poletka. Najpierw wyznaczmy ścieżki pomiędzy zagonami, abyśmy mogli swobodnie poruszać się, pielęgnując i zbierając warzywa. Możemy do tego celu użyć np. sznurka. Drobne nasiona najlepiej wysiewać gęsto w rządkach. Gdy rośliny wyrosną, pikujemy je. Duże wsadzamy do ziemi pojedynczo, co 3–5 cm. Można też wsadzić 2–3 nasiona razem, a potem usunąć dwie słabsze roślinki.

6. Pielęgnacja warzywniaka


Przede wszystkim trzeba je regularnie podlewać. Najlepiej rano, wieczorne podlewanie może zwabiać ślimaki, które żerują w nocy i lubią wilgoć. Warzywa warto też nawozić. Jeżeli chcemy mieć uprawę ekologiczną, wybierzmy naturalne nawozy, np. z pokrzywy.

Redakcja poleca

REKLAMA