Krótka lekcja historii
Chociaż sztuka bonsai wywodzi się z Chin, została rozwinięta i dopieszczona w Japonii, gdzie stała się długotrwałą tradycją wielu rodzin. Drzewko bonsai bowiem jest rośliną, o którą dbają pokolenia. Nie da się go ukształtować jednorazowo. Opieka nad bonsai to prawdziwe wyzwanie i nie każdy ogrodnik potrafi sobie z nim poradzić. Uprawa miniaturowych sosen, dębów, świerków, jałowców czy cisów - a więc drzew długowiecznych - wymaga czasu, skrupulatności oraz cierpliwości.
Sztuką bonsai w przeszłości zajmowali się jedynie arystokraci czy osoby duchowne. Na szczęście dziś każdy może podjąć wyzwanie i hodować swoje drzewko bonsai. Przygotowane do uprawy rośliny możesz zakupić bowiem w kwiaciarni.
Na czy polega sztuka bonsai?
Esencją sztuki bonsai jest hodowanie wymienionych wyżej drzewek w płaskich donicach co sprawia, że zyskują one płytko osadzony system korzeniowy. Dodatkowo, aby bonsai zachwycało swoim wyglądem, należy je regularnie podcinać, uszczykiwać pędy, owijać drutem gałęzie, nawozić i odpowiednio podlewać.
Drzewka bonsai wykorzystywane są do kompozycji tak zwanych "krajobrazów na tacy". Wraz z innymi miniaturowymi roślinami np. mchami, a także elementami natury tj. kamienie, można stworzyć fantastyczne przestrzenne krajobrazy. Sama sztuka aranżacji takich ekspozycji stała się odrębną dziedziną wiedzy (kusamono, suiseki). Sposób prezentacji i aranżacji samych drzewek bonsai to również nie lada wyzwanie - istnieje przynajmniej trzynaście różnych rodzajów odwołujących się do stylu kształtowania rośliny np. styl literacki czy styl miotlasty.