Polisa ubezpieczeniowa

Sezon wakacyjny to wyczekiwany przez włamywaczy okres. Podczas gdy odpoczywasz na zasłużonym urlopie, pracowici rabusie mogą ogałacać twoje mieszkanie z dobytku. Dlatego podczas przygotowań do wyjazdu warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko o zakupie nowego kostiumu kąpielowego.
/ 27.06.2007 21:44
Sezon wakacyjny to wyczekiwany przez włamywaczy okres. Podczas gdy odpoczywasz na zasłużonym urlopie, pracowici rabusie mogą ogałacać twoje mieszkanie z dobytku. Dlatego podczas przygotowań do wyjazdu warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko o zakupie nowego kostiumu kąpielowego.

Dbaj o swoją własność

W czasie wakacji włamania zdarzają się najczęściej w skali całego roku.
- Żadna policja, nawet najskuteczniejsza, nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach ostrożności: jak dokładne zamknięcie drzwi i okien, zdeponowanie pieniędzy i rzeczy wartościowych w skrytkach bankowych– radzi podkom. Robert Horosz z Komendy Głównej Policji.

Ostrożność to za mało

Nie ma doskonałych zabezpieczeń antywłamaniowych. Kradzieże z włamaniem zdarzają się pomimo ochrony i alarmu, a wszelkie nowe zamki, nawet te najdroższe i najwymyślniejsze nie stanowią przeszkody dla zmotywowanego rabusia. Z drugiej strony nie możemy siedzieć cały czas w domu i pilnować swojej własności. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku, które warto wykupić, oczywiście nie tylko przed planowanym wyjazdem. Choć nie uchroni ono nas przed włamaniem, pożarem czy zalaniem, ale pomoże szybko odkupić utracone sprzęty i wyremontować mieszkanie.

Polisa postawi na nogi

Zakup polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie to wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że dzięki niej można - przynajmniej częściowo - zrekompensować straty poniesione w wyniku kradzieży lub wypadków losowych.
- Ubezpieczenie domu, mieszkania czy firmy umożliwia zmniejszenie strat materialnych do jak najmniejszych rozmiarów. Klienci mogą ubezpieczyć nie tylko swoje mieszkanie czy dom, ale także swoje mienie – mówi Katarzyna Kasztelan – Przybylska, dyrektor biura organizacji i wsparcia sprzedaży Grupy Concordia.
Najczęściej ubezpieczenia nieruchomości składają się z – ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej (OC). Te pierwsze ubezpiecza mieszkanie od zalania lub spalenia, ale też od włamania i dewastacji. Można w jego zakresie ubezpieczyć zarówno mienie ruchome, czyli wyposażenie jak i mury, czyli ściany, stropy, belki, instalacje, okna i drzwi zewnętrzne. Z kolei ubezpieczenie OC przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy sami spowodujemy szkodę, przykładowo zalewając sąsiada podczas naszej nieobecności.
Dodatkową opcją może być ochrona prawna nieruchomości w zakresie życia prywatnego. W przypadku sporu prawnego z najemcą, sąsiadem lub urzędem firma ubezpieczeniowa opłaci koszty adwokackie i sądowe oraz poleci sprawdzonych prawników.

Beztroskie wakacje

Ubezpieczenie dobytku na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku, pozwala nam spokojnie odpocząć podczas urlopu. Oczywiście nie powinno się zapominać o ostrożności i zawsze pamiętać o zamykaniu okien i drzwi. Kiedy zaś wyjeżdżamy na dłużej poprośmy kogoś zaufanego, żeby przychodził do naszego mieszkania i zapalał wieczorem światło oraz zabierał ulotki sprzed drzwi i listy ze skrzynki, aby złodziej nie miał pewności, że wyjechaliśmy..
Wtedy będziemy mogli spokojniej cieszyć się słońcem i wolnym czasem.