Poduszka do spania - jak wybrać

Jak wybrać poduszkę do spania fot. Fotolia
Źle dopasowana poduszka może zniwelować zalety nawet najlepszego materaca. Wybierz odpowiednią dla siebie.
Barbara Lasota / 12.02.2015 05:01
Jak wybrać poduszkę do spania fot. Fotolia
Każdy z nas ma nieco inne preferencje dotyczące snu. Jedni lubią spać w pozycji prawie półsiedzącej, a inni podkładają pod głowę tylko niewielki, płaski jasiek. Część z nas śpi na boku, inni na plecach, a jeszcze inni na brzuchu. Wybór poduszki powinniśmy dopasować do swoich upodobań, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że poduszka ma również wpływ na nasze zdrowie. Może łagodzić lub pogłębiać bóle kręgosłupa szyjnego, a nawet, w pewnym stopniu, regulować ciśnienie krwi.


Jaką poduszkę do spania wybrać?


Rodzaje wypełnienia poduszek

Jest ich kilka. Najwięcej jest poduszek z poliestru, ale są również z puchu i pierza, pianki termoelastycznej i lateksu. Wypełnienie ma wpływ na sposób konserwacji poduszki, trwałość, sprężystość i walory zdrowotne.
  • Poliestrowe. Najtańsze poduszki z tym wypełnieniem (15–30 zł) szybko tracą puszystość. Droższe, w których stosuje się włókna poliestrowe pokryte silikonem mają jakość porównywalną z wyrobami z puchu. Żaden poliester nie uczula, niektóre można prać nawet w 90 st.
  • Puch i pierze. Puch to idealne wypełnienie poduszek dla tych, którzy nie są na niego uczuleni. Jest puszysty, lekki, idealnie odprowadza wilgoć. Ponieważ jednak jest drogi, to najczęściej producenci łączą go z tańszym pierzem. Sprawdzajmy metki - im więcej puchu, tym lepsza jakość wyrobu. Dobrze wiedzieć też, że puch i pierze gęsie są lepsze od kaczych. Większość poduszek z tym naturalnym wypełnieniem nadaje się do prania, ale również warto się co do tego upewnić, czytając metkę.
  • Pianka termoelastyczna. Jest sprężysta i miękka, a gdy zagrzeje się od naszego ciała, staje się jeszcze bardziej delikatna. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu szyi i głowy śpiącego. Nie alergizuje. Wypełnia się nią zarówno poduszki o klasycznym kształcie, jak i ortopedyczne, zwane też ergonomicznymi. Zdejmowany pokrowiec takiej poduszki można prać w wyższej temperaturze, natomiast samo wypełnienie radzimy jedynie odświeżać, nastawiając pralkę na program: delikatne. Nie częściej niż 1-2 razy w roku.
  • Lateks. Ma właściwości antyalergiczne i nie wchłania kurzu. Jest trwały, elastyczny, dobrze się dopasowuje do ciała. Stosuje się go zarówno w poduszkach klasycznych jak i tych ergonomicznych (ortopedycznych). Metoda prania jest podobna jak w przypadku pianki termoelastycznej.


Wymiary i kształt poduszki do spania

Do niedawna w naszych sypialniach królowały duże poduszki o wymiarach 70 x 70 lub 70 x 80 cm, które podpierały nie tylko szyję i głowę, ale także kręgosłup piersiowy. Jednak obecnie ortopedzi doradzają mniejsze. Twierdzą, że od dbałości o kręgi piersiowe jest dobry materac, a poduszka powinna się "skupić" na naszych ramionach, szyi i głowie. Za najlepsze uważa się poduszki w kształcie wydłużonego prostokąta, o wymiarach 40 x 70 cm lub zbliżonych. Bardzo dobrze oceniane są poduszki ortopedyczne, uwzględniające anatomiczną budowę karku. Z jednej strony są one niższe, a z drugiej wyższe. Mogą na nich spać zarówno osoby bez dolegliwości kręgosłupa (profilaktycznie) jak i ci, którzy cierpią z powodu bólu szyi. Ci drudzy z czasem poczują ulgę.


Wysokość

Jest ona ważna w przypadku poduszek o tradycyjnym kształcie. Ortopedyczne również miewają zróżnicowaną wysokość, ale ponieważ są dość sprężyste i idealnie dopasowują się do ciała, ma to mniejsze znaczenie.
  • Niskie klasyczne poduszki (ok. 5 cm wysokości), to najlepszy wybór w przypadku, gdy przez większość nocy śpimy na brzuchu.
  • Średnio wysokie (7–8 cm), rekomendowane są śpiącym na plecach.
  • Wysokie (10 cm i więcej) powinni wybierać ci, którzy lubią spać na boku. Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny również spać na wyższej poduszce. Dzięki temu po przebudzeniu nie będą czuły osłabienia.


Pokrycie

Jest istotne, bo decyduje w dużej mierze o wytrzymałości i jakości poduszki. Bardzo mocne są tkaniny poliestrowe, ale nie wszystkie pozwalają skórze oddychać. W związku z tym lepiej wybrać poduszkę w pokryciu z bawełny. Powinna być grubsza i gęsto tkana, wówczas dłużej posłuży. Ponieważ producenci poduszek lepszej jakości, zwłaszcza ergonomicznych, często stosują pokrycia z dodatkiem np. aloesu, jonów srebra, warto również na to zwrócić uwagę. Tego typu substancje działają antybakteryjnie i antyalergicznie. Ma to duże znaczenie w przypadku osób chorych.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA