Podłoga olejowana, czy lakierowana?

Podłogi olejowane czy lakierowane? Decydując się na kupno podłogi z desek litych musimy ją starannie dobrać, tak by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Liczą się bowiem nie tylko funkcjonalność i właściwości, ale również sposób wykończenia powierzchni.
/ 05.08.2008 23:25
Podłogi olejowane czy lakierowane?

Decydując się na kupno podłogi z desek litych musimy ją starannie dobrać, tak by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Liczą się bowiem nie tylko funkcjonalność i właściwości, ale również sposób wykończenia powierzchni. O zaletach oraz wadachPodłoga olejowana, czy lakierowana? podłóg olejowanych i lakierowanych rozmawiamy z ekspertem.

Podłogi o jakim wykończeniu są dostępne na rynku polskim?

Można kupić podłogi drewniane gotowe lakierowane lub olejowane oraz podłogi w postaci desek surowych z drewna europejskiego i egzotycznego.
W przypadku desek surowych proces wykończenia posadzki odbywa się już w mieszkaniu, po przyklejeniu ich do podkładu. Po czterech tygodniach możemy podłogę wycyklinować, a następnie pokryć lakierem bądź olejem. Aby wybrać odpowiednie wykończenie, musimy znać zalety i wady każdego z nich.

Czym charakteryzują się podłogi olejowane?

Obecnie ten sposób wykończenia stosowany jest dopiero od kilku lat. Olejowanie jest jednak najstarszą metodą konserwacji drewna.
Podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla bowiem piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia.
Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna.
Można je odnawiać, bez konieczności ponownego cyklinowania, nakładając jedynie nową warstwę oleju. Jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce - bez konieczności odnawiania całej podłogi.
Olejowane deski są bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody, podłoga jest więc jest stabilna wymiarowo – drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się z powodzeniem do łazienki.

Podłogi olejowane nie są przecież bez wad?

Owszem. Podłoga taka wymaga, szczególnie na początku, starannej i regularnej konserwacji, a także ponownego pokrycia olejem. Jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i, co bardzo ważne, tak wykończoną podłogę wolno myć i pielęgnować wyłącznie środkami do pielęgnacji drewna olejowanego. Stosowanie innych preparatów niż zalecane może spowodować utratę gwarancji wykonawcy.

A jak na tle podłóg olejowanych wyglądają lakierowane?

Lakier umożliwia łatwą konserwację podłogi i utrzymanie jej w czystości.
Drewno pokryte taką powłoką uzyskuje i utrzymuje naturalną barwę oraz uwidacznia każdy szczegół usłojenia - przy drewnie egzotycznym mamy wrażenie głębi, jakby trzeciego wymiaru.
Lakiery skutecznie chronią materiał przed zarysowaniem. Lakier sprawia, że drewno jest dobrze zabezpieczone, a czyszczenie stosunkowo proste. Wystarczy środek do pielęgnacji podłogi, którym zmywamy powierzchnię, pamiętając że mop nie może być mokry, ale tylko wilgotny.
Zdecydowanie polecam lakiery elastyczne - pod wpływem uderzenia będą się uginały, ale nie odpryskiwały.
Do wykończenia podłogi drewnianej stosujemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Półmatowe najłatwiej utrzymać w czystości i, co bardzo ważne, najmniej są na nich widoczne zarysowania. Odradzam lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w utrzymaniu czystości oraz na widoczne zarysowania i na odbijające się niczym w lustrze światło.

Podłoga olejowana, czy lakierowana?Gdzie zatem położyć podłogę olejowaną, a gdzie lakierowaną?

Polecam podłogi olejowane do łazienek i kuchni oraz miejsc narażonych na duży ruch: w miejscach publicznych, biurach, recepcjach itd. Drewno wykończone olejem jest mniej śliskie niż lakierowane, co jest istotne w tych właśnie miejscach.
Nie bez znaczenia jest fakt, że olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać. Nie musimy się więc obawiać, że w wyniku gromadzenia się wilgoci zagnieździ się pleśń lub grzyb. Ze względu na swoje zalety olej jest doskonałym materiałem wykończeniowym drewnianych tarasów.
Podłogi lakierowane natomiast dobrze sprawdzą się w salonie i sypialni.
Lakier zabezpiecza drewno, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, olej natomiast wnika w drewno, dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt z powierzchnią tego materiału. Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Osobiście wolę olej.

Dziękuję za rozmowę.

Porady udzielił Karol Górski, specjalista ds. sprzedaży w Galerii Parkietu.
Zdjęcia: Galeria Parkietu

Redakcja poleca

REKLAMA