Zrozumiałe więc, że nie powinno nam być obojętne, jakie zapachowe skojarzenia będzie przywodził nasz dom.
Często źródłem nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu jest kuchnia. Gotująca się kapusta lub kalafiory, smażona ryba albo cebula rzeczywiście nie pachną najpiękniej. Także z lodówki mogą się rozchodzić ostre zapachy żółtego sera, a czasem nawet zepsutych resztek.
W łazience zapach starych rur, źle spływająca woda, skraplanie się pary mogą powodować, że powietrze będzie tam wilgotne i zatęchłe. W pokojach z kolei szary welon dymu wciska się w grube zasłony, obicia mebli, powodując, że czasem nie wiemy, czy znajdujemy dworcowej restauracji, czy u siebie w domu. Na szczęście prawie wszystkim tym kłopotom można łatwo zaradzić.
Usuwanie przykrych zapachów
- Niemiłe zapachy kuchenne zlikwidujemy, gdy poprażymy na patelni kilkanaście ziaren prawdziwej lub łyżkę zbożowej kawy albo kilka ziaren jałowca.
- Zapach stęchłej woni z naczyń dłużej nie używanych usuniemy, wyparzając je wodą z dodatkiem popiołu drzewnego.
- Zapach gotowanej kapusty i kalafiora można złagodzić wrzucając do wody podczas gotowania skórkę razowego chleba.
- Zalegający w pomieszczeniach zapach dymu tytoniowego zniknie, gdy zapalimy kilka świec lub gdy nalejemy na spodeczek trochę olejku eukaliptusowego i pozostawimy do wyparowania.
- Zapach śledzi i innych ryb usuniemy z naczyń, mocząc je w wodzie z solą lub w fusach kawy lub herbaty.
- Zapach smażącej się ryby będzie mniej intensywny, gdy do oleju włożymy obrany i pokrojony na części ziemniak lub dodamy parę kropel soku z cytryny.
- Nalot i przykry zapach z termosu usuniemy, wsypując do niego dwie łyżki surowego ryżu i zalewając ciepłą wodą. Przykrywając otwór ręką, kilka razy potrząsamy, zawartość wylewamy i dokładnie płuczemy termos gorącą wodą.
- Bez względu na porę roku otwieraj okna najczęściej jak to jest możliwe, by wszystkie zapachy i opary wywietrzały.
- Jeżeli w domu są lub bywają palacze, pierz często firanki, zasłony i narzuty.
- Co najmniej raz w miesiącu odmrażaj i myj lodówkę wraz z półkami i szufladami.
- Zainstaluj wyciąg kuchenny.
- Wszystkie powierzchnie w kuchni wycieraj szmatką zwilżoną w wodzie z dodatkiem detergentu.
- Zapewnij dobrą wentylację w łazience, ewentualnie załóż wentylator wyciągowy.
- Na krawędzi muszli zawieś kostkę dezynfekującą.
- Do otworów w wannie i w umywalce wlewaj często środek dezynfekujący.
- Używaj odświeżaczy powietrza, kadzidełek, świec zapachowych, kominków aromatycznych lub potpourri.
Taką mieszankę zapachową możemy skomponować sami lub kupić gotową w specjalistycznym sklepie. Podstawą potpourri jest harmonijne połączenie najrozmaitszych materiałów - suszonych kwiatów, kory, liści, mchów, korzeni, ziół, olejków zapachowych.
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wkładamy do szklanego naczynia. W ten sposób potpourri roztacza swój wspaniały zapach w całym pomieszczeniu. Dla lepszego związania zapachu można składniki zmieszać z tzw. wypełniaczem, np. małymi kuleczkami z waty lub odrobiną trocin.
Potpourri różano-lawendowe: Wymieszać równe części ususzonych płatków róży i lawendy, dodać wypełniacz, nieco pokruszonego cynamonu i kilka goździków. Mieszankę skropić olejkiem różanym i odrobiną cynamonowego.
Potpourri ziołowo-kwiatowe: Dokładnie wysuszone zioła (rozmaryn, tymianek, melisa, mięta, lubczyk i szałwia) i kwiaty (tulipany, fiołki, nagietki, malwy) układać warstwami, na każdej rozsypując trochę wypełniacza i skrapiając pachnącymi olejkami (lawendowy, różany, fiołkowy, bzowy, goździkowy).
Potpourri nie tylko urzekająco pachnie, ale i pięknie prezentuje się na szklanych lub srebrnych paterach.