POLECAMY

Amerykanie nie lubią kaloryferów. Czy ich system ogrzewania domu sprawdza się u nas?

Ogrzewanie nadmuchowe, popularne w Kanadzie i USA zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Nie wymaga montażu grzejników, umożliwia nawilżenie powietrza, a nawet oczyszczenie go.
/ 4 miesiące temu
 Amerykanie nie lubią kaloryferów. Czy ich system ogrzewania domu sprawdza się u nas? fot. Fotolia

Ogrzewanie nadmuchowe nie jest skomplikowane, chociaż zasada działania jest zupełnie inna niż w przypadku najczęściej spotykanego centralnego ogrzewania domu z systemem rur i grzejnikami. Ogrzewane jest powietrze, które bardzo szybko trafia kanałami, przez kratki wentylacyjne umieszczone w suficie lub w podłodze do poszczególnych pomieszczeń domu. Co warto podkreślić, mieszkanie ogrzewa się niemal chwilę po włączeniu.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

  • Brak zanieczyszczeń. Zanim powietrze trafi do pieca, aby je nagrzał, przechodzi przez czerpnię i filtr z włókniny, wyłapujący alergeny i zanieczyszczenia.
  • Nawilża. Można tego rodzaju system grzewczy wzbogacić w funkcję nawilżania.
  • Latem chłodzi. Możliwe jest także zamontowanie klimatyzatora. Wtedy latem system grzewczy będzie pełnił funkcję klimatyzacji.
  • Ekonomiczne. Osoby, które zainstalowały ogrzewanie nadmuchowe twierdzą, że jest ono tańsze w eksploatacji, nawet o 30 proc.

Zawsze świeże powietrze

Nawet przy kilkunastostopniowym mrozie w domu można oddychać świeżym powietrzem. Dzieje się tak dlatego, że ogrzewanie nadmuchowe wykorzystuje powietrze z zewnątrz. Zasysa je przez kratki zamontowane na ścianie budynku i wymusza ciągłą cyrkulację. Nie ma potrzeby otwierania okien, aby wymienić powietrze.

Najlepszy termin montażu

Najlepiej montować system ogrzewania nadmuchowego na etapie budowy domu. Później też jest to możliwe, ale trudniejsze i wiąże się z generalnym remontem. Najlepszym momentem na zakładanie instalacji jest ten, kiedy został już ustalony układ funkcjonalny pomieszczeń. Bo następujące później ewentualne zmiany (burzenie i przesuwanie ścian) mogą pogorszyć jakość ogrzewania.

Koszty montażu i eksploatacji

Koszt założenia ogrzewania nadmuchowego w przeciętnym domu wynosi ok. 20 tys. zł. Instalacja tradycyjnego centralnego ogrzewania jest tańsza, zamyka się w 15 tys. zł. Warto też wiedzieć, ze ogrzewanie nadmuchowe wymaga regularnych kontroli technicznych. Najrzadziej co dwa miesiące należy czyścić filtr i przed każdym sezonem grzewczym wymieniać na nowy. Niższe są natomiast koszty ogrzania domu o co najmniej 30 proc. Tak więc inwestycja ma sens.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
Instalacja grzewcza jest bardzo ważna w domu. Ja dodatkowo mam fajne instalacje na przykład taką: oze-biomar.pl/instalacje-fotowoltaiczne ona ejst bardzo fajna, jest przyjazna dla środowiska technologia, którą wykorzystuje się do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną, bardzo fajnie, ze teraz moda na takie instalacje.
/3 miesiące temu
A ja w dużej mierze grzeję też kominkiem i to jest ciekawe rozwiązanie, tym bardziej, że teraz kominki idą w parze z ekologią, ostatnio nawet jak w spartherm-krakow.pl byłam to doradzili mi czyszczenie szyb popiołem, a tym miałam problem więc fajnie, że mogłam liczyć na ich fachową poradę nawet po zakupie