POLECAMY

Ogrzewanie gazowe na gaz z sieci lub ze zbiornika. Upewnij się czy to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie

Zastanawiasz się czym ogrzewać dom? Gaz to niezłe rozwiązanie i powszechnie stosowane. Poznaj jednak plusy i minusy. Wybierz oszczędny, nowoczesny kocioł na gaz.
/ 10 miesięcy temu
Ogrzewanie gazowe na gaz z sieci lub ze zbiornika. Upewnij się czy to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie fot. Fotolia

Można podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej (tzw. miejskiej) lub korzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce. Zbiornik na gaz może znajdować się pod ziemią lub można go ustawić na powierzchni. Można go kupić lub wydzierżawić. Aby doprowadzić gaz do domu (z sieci miejskiej lub ze zbiornika), trzeba wykonać przyłącze. Musi je wykonać gazownik z uprawnieniami. Dopiero gdy gaz jest doprowadzony, wykonuje się instalację wewnętrzną rozprowadzającą ciepło po całym domu i kupuje piec na gaz czyli kocioł.

Ogrzewanie gazowe: zalety

  • Takie ogrzewanie jest przede wszystkim bezobsługowe. Nowoczesne piece można zaprogramować, stosując automatykę. Dzięki temu same dopasowują temperaturę grzania do pogody i stopnia wychłodzenia mieszkania. Praktycznie, od momentu włączenia jesienią aż do chwili wyłączenia wiosną nie trzeba się zajmować instalacją. Jedyną czynnością obowiązkową jest coroczny przegląd kotła przez autoryzowanego serwisanta, co wiąże się z pewnymi kosztami (ok. 300 zł).
  • Nowoczesne piece są oszczędne. Szczególnie te kondensacyjne. Dzięki nim koszt ogrzewania gazem domu jest znacznie niższy niż ogrzewania elektrycznego. Także wygrywa z elektrycznym ogrzewaniem akumulacyjnym.
  • Nie trzeba mieć kotłowni. W przypadku małych domów to duża zaleta. Piece są niewielkie i lekkie. Mogą stać w kuchni, wiele modeli da się nawet powiesić na ścianie. Nie jest też potrzebne miejsce na składowanie paliwa w domu.

Ogrzewanie gazowe: wady

  • Formalności. Minusem są na pewno formalności, przez które trzeba przejść na początku, gdy chce się korzystać z gazu ziemnego by ogrzać dom. Polegają one na złożeniu wniosku w gazowni o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Następnie trzeba uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę instalacji i zawrzeć umowę o przyłączenie się do sieci. Konieczny jest też projekt instalacji podłączeniowej i jego zatwierdzenie. Na ogół trwa to minimum kilka miesięcy.
  •  Koszty inwestycji. Trzeba się liczyć, że koszt przyłącza, instalacji i kotła może wynieść 15 - 20 tys. zł. Również wtedy, gdy w grę wchodzi korzystanie z gazu płynnego ze zbiornika, trzeba na początku ponieść spore koszty. Zbiornik na gaz płynny nie jest tani, kosztuje 8 – 10 tys. zł. Można go wprawdzie wydzierżawić, ale nie jest to zbytnio opłacalne. Jednak jeśli ktoś może pozwolić sobie na taką inwestycję, to po kilku latach ona się zwraca. Ogrzewanie gazem, zwłaszcza ziemnym jest tańsze niż np. olejowe czy elektryczne. A dużo mniej kłopotliwe niż np. węglowe.
  • Miejsce na działce na zbiornik na gaz LPG. Naziemny zbiornik zajmuje sporo miejsca i nie wygląda atrakcyjnie. Trzeba też, zgodnie z przepisami, zlecać jego przegląd pracownikowi Urzędu Dozoru technicznego (UDT).  

Ogrzewanie gazowe: dofinansowanie

Warto się zorientować, czy wymieniając np. stary piec na węgiel (nieekologiczny) na nowoczesny piec gazowy (uważa się, że ogrzewanie gazowe jest przyjazne dla środowiska), można liczyć na wsparcie finansowe. Taką akcję prowadzi spora liczba gmin. Dofinansowanie może pochodzić z pieniędzy samorządowych, krajowych lub unijnych. A zatem przejrzyj pod tym kątem stronę internetową urzędu gminy, lub odwiedź wydział ochrony środowiska. Co jakiś czas uruchamiane są również w Banku Ochrony Środowiska preferencyjne (nisko oprocentowane) kredyty lub kredyty z dotacją na modernizację instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne, czyli np. gazowe. Aby upewnić się, czy jest to możliwe skorzystanie z takiego wsparcia, trzeba wejść na stronę internetową Banku w zakładkę "Ekologia", a dalej "Kredyty proekologiczne", "Kredyty we współpracy z WFOŚiGW".

Ogrzewanie gazowe: jaki kocioł wybrać

Warto zdecydować się na nowoczesny kocioł, kondensacyjny, cieszącej się renomą na rynku firmy. Jego moc powinna być dobrze dobrana do kubatury budynku i jego zapotrzebowania energetycznego. Gdy dom został ocieplony grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianu, nie ma sensu kupować pieca o bardzo dużej mocy, którego możliwości nie zostaną nigdy wykorzystane. Najlepiej, aby moc kotła dobrał inżynier instalator, u którego warto zamówić projekt całej instalacji grzewczej. Ceny kotłów do ogrzewania gazowego na potrzeby niewielkiego domu jednorodzinnego wahają się od 2,5 tys. zł do ok. 60 tys. zł. 

Ogrzewanie gazowe: przenośne piecyki

Sklepy oferują kilka rodzajów takich urządzeń. Zwykle są one traktowane jako dodatkowe źródło ciepła. Są jednak sytuacje, że stanowią jedyne ogrzewanie. Koszt dobrej klasy takiego piecyka to ok. 500 zł. Trzeba pamiętać, że ogrzewane nimi pomieszczenie musi być bardzo dobrze wentylowane. Sprawdź porady domowe dotyczące bezpieczeństwa w domu.

  • Promienniki gazowe na podbłękit. Mają palnik ze stali z wieloma małymi otworkami. Wytwarzają  ciepło od razu po uruchomieniu.
  • Promienniki gazowe z katalizą. Uważane są za najbezpieczniejsze przenośne piecyki. Mogą pracować nieprzerwanie przez wiele godzin.
  • Promienniki gazowe na podczerwień. Mają ceramiczne palenisko. 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 miesiące temu
Przy domowym ogrzewaniu gazowym warto pamiętać o systematycznych przeglądach stanu technicznego piecyka oraz stanu szczelności instalacji gazowej i sprawności instalacji wentylacyjnej. Dużo się słyszy, zwłaszcza w sezonie grzewczym o zatruciach tlenkiem węgla, dlatego aby uchronić swój dom przed niebezpieczeństwem korzystam z usług krakow.przeglady-budowlane24.pl/ którzy fachowo zajmują się przeglądami budowlanymi na terenie Krakowa. Są rzetelni i widać, że znają się na tym co robią, więc szczerze polecam
/10 miesięcy temu
Ja widzę same plusy. Wygodnie, czysto, piec zajmuje mało miejsca i nie muszę pamiętać o utrzymaniu temperatury. Piec sam się włącza, kiedy spadnie temperatura. Koszt nowego pieca z wymianą instalacji wyniósł mnie ok. 10 tys. Teraz płacę za dzierżawę niecałe 40 zł miesięcznie.