buty fot. Adobe Stock

Nubuk czy zamsz - zobacz, jak je ławto odróżnić i dobrze pielęgnować

Jeśli myślisz, że nubuk jest tym samym, co zamsz – jesteś w błędzie. Wprawdzie oba rodzaje skóry wyglądają bardzo podobnie, ale mają drobne różnice, które wprawne oko z pewnością zauważy. Sprawdź jakie!
Małgorzata Świgoń / 17.05.2018 13:37
buty fot. Adobe Stock

Zamsz to wewnętrzna strona skóry pokryta krótkim, charakterystycznym meszkiem. Nubuk to wierzchnia strona, ale delikatnie oszlifowana, dlatego przypomina zamsz. Ma jednak zdecydowanie krótszy włos od zamszu. Oba rodzaje skóry mają podobną cechę: gdy przeciągniesz po nich palcem – zmienisz kierunek ułożenia włosa i pozostanie wyraźnie zauważalna smuga. Czasem producenci pokrywają nubuk cienką warstwą wosku – wówczas trudniej go rozpoznać.

Zarówno nubuk, jak i zamsz to skóry miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku. Są też, niestety, bardziej narażone na zabrudzenia, wilgoć i uszkodzenia niż skóry gładkie (tzw. licowe). Wymagają staranniejszej pielęgnacji oraz odpowiedniej konserwacji. Buty i inne wyroby z nubuku czyści się podobnie, jak z zamszu.

Oto podstawowe zasady pielęgnacji obu skór:

  •  Staraj się unikać kontaktu z wilgocią. Pod wpływem wody skóra ciemnieje, mogą też powstać zacieki.
  •  Nie używaj past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.
  •  Do zabrudzeń stosuj specjalne gumowe szczoteczki.
  •  Nowe, a potem regularnie czyszczone, buty impregnuj specjalnym preparatem w sprayu. Będą odporniejsze na zabrudzenia i przemakanie.
  •  Regularnie szczotkuj buty szczotką o miękkim włosiu.
  •  Błoto i inne plamy usuwaj, jak buty lekko przeschną.
  •  Tłuste plamy posyp talkiem i pozostaw na godzinę. Po tym czasie strzep talk i wyszczotkuj miękką szczotką.
     
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)